Psikolog adayları kongrede buluştu

  • Giriş : 05.07.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü tarafından düzenlenen 11. Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi İzmir'de başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinin psikoloji bölümlerindeki bin 200 öğrencinin katıldığı kongrenin açılış konuşmasını yapan EÜ Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nuri Bilgin, psikologların modern toplumlardaki konumunun giderek daha önemli hale geldiğini söyledi. Günümüzde psikologların söz söylemesi gereken alanlarda, başka konularda uzmanlaşmış kişilere de söz verildiğini belirten Prof. Dr. Bilgin, "Psikologluk, belli olaylar hakkında kendisinden fikir alınan yardımcı meslek konumuna indirgenmemeli. Psikologluk bir şeyin destekçisi olmayı değil, bir bütün olmayı ifade eder. Psikologlar meslekleriyle ilgili ortak bir anlayış geliştirmeli ve tek ses olmalıdır. Bunun için kanuni düzenleme de şarttır." dedi.

Liseden üniversiteye geçişte öğrencilerin psikoloji bölümünü tesadüfen değil, bilinçli seçtiğini belirten Bilgin öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: "Okulda edindiğiniz bilgileri mutlaka farklı ortamlarda denemelisiniz. Bu durum, sezgi ve yaklaşım kazanılmasını sağlar. Öğrenme süreciniz okulda bitmeyecektir, hayatta da devam ettirin. Bu şekilde başarıyı yakalar ve topluma faydalı olursunuz."

Bin 200 kişilik katılımın gurur verici olduğunu ifade eden EÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kasım Eğit ise fakültelerinin 30. kuruluş yıldönümü dolayısıyla bu yıl düzenlenen bilimsel etkinliklerin en anlamlısının bu kongre olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious