Psikolojik Harekat polislerinden teröre kalkan

Psikolojik Harekat polislerinden teröre kalkan.13679
  • Giriş : 02.06.2008 / 09:20:00

Psikolojik Harekat polisleri, çocukları kazanmak için okulları ziyaret ederek miniklerle oyunlar oynuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Psikolojik Harekat Bürosu polisleri, çocukları terör örgütünün propagandasından korumak için okullara yönelik toplu etkinliklerin yanı sıra haftanın diğer günlerinde de okul ve mahallelerde bazı öğrenci ve aileleri bire bir ziyaret ediyor.

Okulları kendi aralarında paylaşan polisler, mahallelere giderek öğrencilerle Futbol oynuyor, ip atlıyor, onlarla birlikte eğlenerek devletin sıcak yüzünü çocuklara yansıtmaya çalışıyorlar.

Psikolojik harekât sayesinde, yıllardır terör örgütü yandaşlarının yaptığı propagandalar sonucunda polisten kaçan çocuklar, artık güvenlik görevlilerini birer 'ağabey' ve 'abla' olarak görüyor. Çocuklardaki değişimi bizzat gözlemleyen polisler, "Daha önce gittiğimiz mahallelerde bu öğrenciler ve aileleri bizden uzak duruyor, bizi görünce kaçıyorlardı. Onlar bizleri çok farklı tanımışlar. Düzenlediğimiz etkinliklerle, öğrenciler bizden ayrılırken, 'Biz sizi daha önce böyle bilmiyorduk, sizi yanlış tanımışız' diyor. Şimdi bizleri çok seviyorlar. Bazıları polis olmak istediklerini özellikle söylüyor." bilgisini veriyor. Mahallelerde maçlar yaptıklarını aktaran polisler, aileleri evlerinde ziyaret ettiklerine dikkat çekiyorlar.

Edremit ilçesindeki Polis Kampı'nda yapılan oyun ve eğlence etkinliğine katılan Sempaş İlköğretim Okulu öğrencisi Elif Bozkır, kendilerini misafir ettikleri için polis abi ve ablalarına teşekkür ederek, onları çok sevdiğini söylüyor. Polislerin ülkenin güvenliğini sağladığını anlatan Bozkır, kendisinin de polis olmak istediğini ifade ediyor. Kerem Tuncer İlköğretim Okulu öğrencisi Gülistan Işık ise polis abla ve ağabeylerinin kendilerini eğlendirmek için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını aktarıyor. Van Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, emniyet mensupları olarak bir taraftan terör olayları ve teröristlerle mücadele ederken, öte yandan vatandaşlara ve öğrencilere yönelik psikolojik harekat çerçevesinde çalışmalar yaptıklarını söylüyor. Kesmez, öğrencilerin bu tür etkinliklerle eğlenirken devletin ve polisin sıcak yüzünü de gördüklerini vurguluyor.

Yapılan faaliyetlerle vatandaş ile devlet arasındaki mesafenin kapanmasına yardımcı olmak istediklerini kaydeden Kesmez, devleti ve polisi sevdirmeyi ve devlete olan bağlılığı artırmayı planladıklarını anlatıyor. Kesmez, "Bu faaliyetlerden sonra okullarımıza yaptığımız ziyaretlerde her sınıfta en az 2-3 öğrencinin polis olmak istediğini görüyoruz. Kenar mahalleleri özellikle seçtik. Çünkü bu mahallelerde bazı evlerde zaman zaman polis ve devlet aleyhine propagandalar yapılıyor. Bu nedenle çocuklarımız devleti ve polisi yanlış tanımış oluyorlar." diye konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious