Puroda ithalat yasağı kalkıyor

Puroda ithalat yasağı kalkıyor.12386
  • Giriş : 16.03.2008 / 20:33:00

Kaçak puro satışlarının artması üzerine, puro ithalatı serbest bırakılıyor. Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü Piyasalar Düzenleme Kurumu, ülkemizde kaçak puro tüketiminin artması üzerine harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TAPDK, bu çerçevede Maliye Bakanlığına puroda ithalat yasağının kalkması konusunda görüş sordu.
İki kurum yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde, Türkiye'nin son yıllarda adeta kaçak puro cenneti haline geldiği, kaçak puro satışlarında büyük artış görüldüğü, bunun da büyük bir vergi kaçağına neden olduğu ortaya kondu.
Maliye Bakanlığı da görüşmelerin ardından, puroda ithalatı serbest bırakacak ancak bu ürünü kayıt altına alarak, vergi sisteminin içine sokacak bir düzenlemeye sıcak baktıklarını belirtti ve TAPDK'nın bu konudaki düzenlemesine destek verdi.
Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü Piyasalar Düzenleme Kurumu da, yapılan temasların ardından, üretim iznine bağlı olmadan puro ithal edilebilmesine olanak sağlayan bir düzenleme taslağı hazırladı.

BAVULUNU DOLDURAN GELİYOR

Bu arada söz konusu çalışmaya ilişkin bilgi veren bir yetkili, Türkiye'de tüketilen puronun yüzde 95'inin kaçak olduğunun sanıldığını belirterek, “Adam Kıbrıs'ta puroları bavuluna dolduruyor. 100 dolar verip Mersin Gümrüğünden sokuyor. Sonra da bunları içeride satıyor” dedi.
Puroda ciddi anlamda bir vergi kaçağı bulunduğuna dikkat çeken Maliye Bakanlığından bir yetkili de şu değerlendirmeyi yaptı:
“Türkiye, kaçak puro açısından adeta bir cennet. Türkiye'de tüketilen puroların tamamına yakını kaçak yollarla ülkeye getiriliyor. En fazla da Kıbrıs'tan giriş yapılıyor. Kıbrıs'ın puro tüketimine bakarsan, adeta Avrupa'nın toplam tüketimine yakın bir rakamla karşılaşıyorsun. Oysa buradan Türkiye gibi ülkelere kaçak şekilde puro sokuluyor. Bunu da belli kişiler yapıyor.
Geçmişte Uzanların puroları satışa çıkarıldığında, adeta kapışılmıştı. Bu purolara talepte bulunanların bir bölümü, resmi bir belgeye sahip olmak için bu işe girdi. Çünkü bunların ellerinde puro var ama fatura yok. TMSF'den 100-200 puroluk da olsa bir fatura alarak, ellerindeki purolar için gerektiğinde gösterebileceği bir belgeye sahip olmak istediler.
Konuyla ilgili düzenleme yapılması zorunlu hale geldi. O nedenle TAPDK'nın puro ithalatıyla ilgili düzenlemesine Maliye Bakanlığı olarak biz de sıcak bakıyoruz.”

ÜRETİM ŞARTI KALKIYOR

Öte yandan Türkiye'de halen puro üreten 1 firma bulunuyor.
Tütün mamulleri üretimi ve ticaretini düzenleyen Yönetmeliğe göre, Türkiye'de tütün mamulü üretim izni alan firmalar, marka bazında, bir takvim yılı içinde en az 2 milyar adet sigara, diğer tütün mamulleri için de en az 15 ton fiili üretime ulaşmaları halinde aynı markadan olmak kaydıyla, serbestçe ithalat yapabiliyor, bunları fiyatlandırıp, satabiliyor.
Aynı Yönetmeliğin geçici maddesinde, puronun da bulunduğu diğer tütün mamullerinde ithalat için gerekli üretim miktarı, 2003'de 15 ton, 2004'de 14 ton, 2005'de 13 ton, 2006'da 12 ton, 2007'de de 11 ton olarak düzenlendi.
Söz konusu ölçüleri sıfıra kadar indirmeye ve tütün mamulleri dış ticaretine ilişkin usul ve esasları belirlemeye de Bakanlar Kurulu yetkili kılındı.
Buna göre, puro ithalatının serbest bırakılmasına ilişkin düzenlemenin, bir Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılması gerekiyor.
Bu arada TAPDK'nın düzenleme taslağında, puro ithalatında, üretim şartı kalkıyor. Kalın ve ince puro ve gramaj ayrımı yapılmadan, belli koşullarda puro ithalatına izin veriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious