Putin, Abbas'ı Rusya'ya davet etti

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı ülkesine resmi ziyaret amacıyla davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bugün bir basın açıklaması yapan Filistin'in Moskova Büyükelçisi Bekir Abdul Munen ülkesinin Rusya ile bazı politik konuları görüşmek istediğini belirterek ziyareti doğruladı. Munen, Rusya'nın ülkesi üzerinde herhangi bir baskı ve yönlendirmede bulunmayacağını ifade ederek bu ülkenin tecrübelerinden faydalanmak istediklerinini dile getirdi. Filistin Büyükelçisi Moskova yönetiminin yeni görüş ve projelerine de açık olacakalarını sözlerine ekledi. Munen Rusya'nın seçimi kazanan Hamas yetkililerini Moskova'ya davet etmekle Filistin sorununu diyalog yoluyla çözmek istediğini açıkça ortaya koyduğunu kayd etti.

Rusya, geçtiğimiz günlerde Filistin'e acil ihtiyaçlar için 10 milyon dolar maddi yardım göndermişti. Moskova, Hamas'ın iktidara gelmesi yüzünden kesilmesi gündeme gelen Filistin'e yapılan mali yardımların devam etmesi gerektiğini duyurmuştu.

Rusya, AB , ABD ve BM'nin oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü salı günü yapılan toplantıdan sonra Filistin için insani yardım fonu oluşturmasını kararlaştırmıştı. Söz konusu fonda toplanan yardımların doğrudan Filistin halkına verilmesi ön görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious