Putin, ABD'ye iyi ilişki için şart koştu

Putin, ABD'ye iyi ilişki için şart koştu.11202
  • Giriş : 03.07.2009 / 21:20:00

Rusya Başbakanı Vladimin Putin, Moskova ile ilişkilerin geliştirilmesi için Avrupa'daki füze kalkanı planını rafa kaldırması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Putin, ABD Başkanı Barack Obama'nın 6-8 temmuz tarihlerindeki Rusya ziyareti öncesinde bugün yaptığı açıklamada, NATO'yu ima ederek Washington'ın askeri ittifakını genişletmekten vazgeçmesinin de Moskova ile ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olacağını söyledi.

Rusya ve ABD arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini bu koşullara bağlayan Putin, "Amerikalı partnerlerimizin yeni füze tesisleri kurmaktan, füze kalkanı planından veya askeri-siyasi bloklarını genişletmekten vazgeçmesi veya genel olarak blokçu düşünceden kurtulması ileriye dönük çok büyük bir adım olur" dedi.

Putin, ABD ile etkili işbirliğine hazır olduklarını belirterek, "Biz gerçekten yeni yönetimden çok şey bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Obama'nın Rusya ziyareti sırasında Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in yanı sıra Putin ile de görüşmesi bekleniyor.

Bu arada, Putin'in Sözcüsü Dimitriy Peskov da bugün yaptığı açıklamada, Obama'nın Putin'in hala soğuk savaş dönemi zihniyetine sahip olduğu açıklamasına yanıt vererek, Obama'nın gelecek hafta Putin ile yapacağı görüşmede bu görüşünü değiştireceğini savundu.

Peskov, Obama'nın Putin hakkında yanlış düşündüğünü belirterek, "Böyle bir bakış açısının Putin'i anlamakla yakından uzaktan bir ilgisi yok. Obama'nın böyle düşünmesinin tek nedeni Putin ile henüz konuşmamış ve tanışmamış olması. Putin'in görüşleri hakkında tam olarak bilgisi yok. Obama'nın Putin ile planladığı kahvaltılı toplantıda tüm bu yanlış yargıların giderileceğini düşünüyorum. Bu görüşmeden sonra Başkan'ın Putin ile ilgili görüşünü değiştireceğinden eminim " dedi.

Obama, AP ajansına dün yaptığı açıklamada, Putin'in "ABD-Rusya ilişkilerinde soğuk savaş yaklaşımlarının artık geçerliliğini yitirdiği ve yeni bir istikamette hareket etmek gerektiğini" belirterek, bu durumu Medvedev'in anladığına inandığını ancak Putin'in iş yaparken bir "ayağının eski, bir ayağının da yeni yöntemlerde" olduğunu savunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*