Putin, ABD'yi uyardı: “Bizi karıştırmayın”

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'yi artan savunma harcamalarını kongreye onaylatmak için Rusya kartını kullanmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'nin artan askeri harcamalarının ve iç sorunlarının Rusya'nın meselesi olmadığını söyleyen Putin, "Bazı ortaklarımız ABD Kongresin'den daha fazla savunma bütçesi onaylatabilmek için Rusya'yı kullanmak istiyor." dedi. Ortadoğu turunun Ürdün temaslarında konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Rusya devlet başkanı ABD'nin füze savunma sistemleri, Irak ve Afganistan'da devam eden operasyonların savunma harcamalarını artırdığına işaret etti.

Rusya lideri, Münih'teki güvenlik konferansında da ABD'ye 'sınırları aştı' diyerek sert eleştiri yöneltmişti. ABD Savunma Bakanı Robert Gates Washington'ın büyük orduların üstesinden gelebilmek ve terörle mücadelesinin devam edebilmesi için yeterli güce sahip olması gerektiğini söylemişti. Gates açıklamasında Kuzey Kore, İran ve Çin'le birlikte Rusya'yı da ifade ederek bu ülkelerin tahmin edilemeyen stratejileri olabileceğini savunmuştu.

MOSKOVA WASHİNGTON'DAN AÇIKLAMA BEKLİYOR

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mihail Kaminin de ABD Savunma Bakanı'nın yaptığı açıklamalara şaşırdıklarını belirterek, "Konu ile ilgili Washington'dan açıklama bekliyoruz" dedi.

Gates'in açıklamalarının ABD politikasını yansıtmadığını ummak istediklerini ifade eden sözcü, "ABD ve Rusya ilişkilerinin küresel istikrara yönelen tehlikelerde birlikte hareket, uluslararası terörizmle mücadele ve kitle ima silahlarının yaygınlaşmasını engelleme gibi başlıklara dayanmaktadır." hatırlatmasını yaptı. Kaminin, "Herkesin tahmin edeceği gibi bu açıklamalar artan bütçeyi Kongreye onaylatmak için yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın da en az ABD politikaları kadar tahmin edilebilir politikalara sahip olduğunu ifade eden Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov da, "Prensipte ben de bir savunma bakanı olarak bu açıklamaları anlayabiliyorum. Tüm bunlar daha fazla bütçe için." değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious