Putin, Bush'u uyardı!

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bush'u Gürcistan konusunda uyardı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kremlin basın merkezinden yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı George Bush'la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde üçüncü ülkelerin Gürcistan'ı yıkıcı politikalar sürdürmesine teşvik etmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.
Putin, "Üçüncü ülkelerin müdahalesi, Gürcistan yönetiminin kabul edilemez ve tehlikeli politikalar üretmesine neden olurken, bölgedeki barış ve istikrara da zarar vermektedir." dedi.

Rusya'ya göre ABD'de eğitimini tamamlayan Gürcistan Turuncu Devrim lideri Mihail Saakaşvili, göreve geldiği 2003 yılından itibaren ABD yanlısı politikalar üretiyor. Rusya ABD'li subayların Gürcü askerlerinin eğitiminde görev almasını ve kriz anında ABD'nin Tiflis'e NATO üyeliğine hazırlanması için 10 milyon dolar teşvik önermesini ABD'nin soruna müdahil olması olarak algılıyor.

Putin geçen hafta da yaptığı açıklamda Gürcistan'ı uyararak, üçüncü ülkelerin desteği ile bölgedeki güvenliği tamamıyla sağlamasının mümkün olmadığını söylemişti.

Putin Bush'la telefon görüşmesinde İran nükleer sorununun da barışçıl yolla çözülmesi gerektiğini tekrarlarken, Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü'ne üyeliği konusunda ABD ile devam eden müzakere sürecini de değerlendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious