Putin, Merkel'den destek istedi

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel'den AB dönem başkanlığı sürecinde Rusya-AB ilişkilerinin iyileştirilmesi için yardımcı olmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya'nın Karadeniz kıyısında bulunan tatil şehri Soçi'de bir araya gelen Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin enerji güvenliği başta olmak üzere gerginleşen Rusya ve Avrupa Birliği ilişkilerinde tansiyonun düşürülmesi için müzakerelerde bulundular.

Merkel'den AB ülkeleri ve kurumları ile ilişkileri geliştirilmesi için yardımcı olmasını isteyen Putin, "Kendilerinin AB dönem başkanlığı sürecinde bu katkıyı bekliyoruz." dedi. Almanya ve Rusya ilişkilerinin iyi yolda olduğunu kaydeden Putin, "Biz ikili ilişkilerin seviyesinden ve ilerleme kaydetmesinden memnunuz. Ekonomik ve siyasi alanda artarak devam eden gelişmelerin kültürel ve insani alanlarda da genişlemesini istiyoruz." açıklamasında bulundu.

Kremlin kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmelerde 'Kuzey Akım' doğalgaz boru hattı ile birlikte Rusya ile AB arasında imzalanacak 'İşbirliği ve Ortaklık Anlaşması' da ele alındı. 5 milyar dolara mal olacak hat Polonya ve Ukrayna'yı by-pass ederek doğrudan Almanya'ya ulaşacak. Merkel görüşme öncesi yaptığı açıklamada Polonya'dan istenilen ette sağlık standardını garanti ettiklerini belirterek, ikili anlaşmanın imzalanması konusunda vetonun kaldırılmasından umutlu olduklarını açıklamıştı.

AB dönem başkanlığı ile birlikte G8 Başkanı da olan Merkel vanaları kapatan Rusya'yı karşılıklı güveni yıkmakla eleştirmişti. AB ülkeleri içinde Almanya geleneksel olarak Rusya'ya yakın politikalar geliştiren ülkelerden.

Diğer taraftan Ortadoğu sorunu ile ilgili dörtlü grubun yeniden görüşmelere başlaması, İran nükleer sorunu, dondurulmuş bölgeler sorunu ve Kosova'nın statüsü ile ilgili tartışmalar da iki liderin gündeminde yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious