Putin, Merkel'le görüşecek

Putin, Merkel'le görüşecek.10246
  • Giriş : 16.01.2009 / 20:28:00

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Merkel'e doğalgaz tartışmasını uluslararası bir konsorsiyumla çözmek istediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmek için Almanya'nın başkenti Berlin'e gelen Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ülkesinin Ukrayna'yla yaşadığı doğalgaz tartışmasını uluslararası bir konsorsiyumla çözmek istediğini söyledi.

Putin, bugün Berlin'de bazı Avrupalı doğal gaz şirketi temsilcileriyle yaptığı toplantıdan sonra, Ukrayna'dan geçecek doğal gaz için para bulunmasını önererek, bu paranın bu yılın ilk 3 ayı için 730 milyon dolar civarında olması gerektiğini belirtti.

Putin, Avrupa'daki doğal gaz tüketicilerine yeniden Rus doğal gazı sevkıyatı yapılabilmesi için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini kaydetti.

Merkel ile buluşmasından önce Putin bugün ayrıca Berlin'deki Yeşil Hafta Fuarı'nı ziyaret etti.

Putin, Merkel ile görüşmesinden sonra bir basın toplantısı düzenleyecek ve ardından Dresden kentine geçecek.

Dresden'deki Semperoper adlı opera binasında düzenlenecek bir törenle Putin'e, Almanya ve Rusya arasındaki kültürel değişim için harcadığı çabalar nedeniyle bir şeref madalyası verilecek.

Bazı insan hakları dernekleri ve yerel politikacılar, Çeçenistan'da 1999 yılından bu yana binlerce sivilin ölümünden sorumlu tuttukları Putin'e madalya verilmesine tepki gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*