Putin, NATO zirvesine katılacak

Putin, NATO zirvesine katılacak.12067
  • Giriş : 12.02.2008 / 17:01:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nisan ayında Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapılacak NATO zirvesine katılma kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

RİA ajansına göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cenevre'de yaptığı açıklamada, "Sayın Putin zirveye katılacak. Bu da Rusya'nın her hususta diyaloga açık ülke olduğunun kanıtıdır" dedi.

-SCHEFFER DAVET ETTİ-

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i nisan başında Bükreş'te yapılacak NATO zirvesine 23 Ocakta davet etti.

NATO sözcüsü James Appathurai, Genel Sekreterin 26 NATO müttefiki ile Rusya'yı bir araya getiren NATO-Rusya Konseyinin başkanı sıfatıyla Putin'e, devlet ve hükümet başkanları düzeyinde zirve önerisinde bulunduğunu belirtmişti.

Putin'in öneriyi kabul etmesiyle, ittifak tarihinde ilk kez Rusya ile böyle bir zirve düzenlenmiş olacak.

NATO zirveleri sırasında ittifak ile Rusya arasında üst düzey temaslar öngörülüyor, ancak Moskova, 2004'teki İstanbul zirvesinden bu yana, NATO'nun genişlemesine ve yayılmasına tepki göstererek bu temasları devlet başkanları zirvesi düzeyine taşımıyordu.

Putin, 2006 yılının kasım ayında, Rusya sınırına 200 kilometre mesafedeki Letonya'nın başkenti Riga'da yapılan NATO zirvesi sırasında, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın "yaş gününü kutlamak üzere" gayri resmi olarak Riga'ya gelmek istediğini duyurmuş, bunun için Letonya'dan talepte bulunmuştu. Bu talep, zirve sırasında müttefikler arasında fikir ayrılıkları ve gerginliklere neden olmuştu. Vladimir Putin'in Riga ziyaretinin "maalesef gerçekleşemeyeceği" Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov tarafından açıklanmış ve bunun gerekçesi olarak, "devlet başkanlarının çalışma takvimlerinde uzlaşma sağlanamaması" gösterilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious