Putin, Ukrayna ile ilişkileri tamir etmek istiyor

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün Kiev'de Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ile bir araya gelerek Turuncu Devrim'in ardından ilişkilerin gerginleşmesine neden olan önemli başlıkları masaya yatıracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Viktor Yuşçenko'nun Cumhurbaşkanlığı döneminde ikinci defa Ukrayna'ya gelen Putin, geçen yıl yaşanan doğal gaz krizinin ardından aynı tarihlerde gerçekleştirdiği ziyaret sembolik anlam da taşıyor. Enerji konularında yeniden işbirliğinin geliştirilmesi, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği için ortak çalışmalarda bulunulması, savunma sanayi ve Ukrayna'da bulunan Rusya Karadeniz Donanması gündemde yer alan konulardan. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov'un beklenmedik ölümü ile ortaya çıkan boşluk ve Türkmen doğal gazının nereye akacağı konusunda oluşan belirsizlik de iki liderin görüşecekleri konular arasında yer alıyor.

Kremlin danışmanlarından Sergey Prikhodko yaptığı açıklamada, "İki lider Ukrayna'ya sağlanacak enerji arzını görüşecek. Nükleer enerji ve elektrik enerjilerinde işbirliği konuları ile birlikte Ukrayna üzerinden Avrupa'ya sevk edilecek petrol ve doğalgaz arzı da değerlendirilecek." dedi. Ukrayna Rusya için çok önemli bir transit ülke. Rusya'nın petrol ihracatının yüzde 15'i ve doğalgaz ihracatının da yüzde 80'i Ukrayna üzerinden gerçekleşiyor.

Türkmenbaşı'nın 20 yıllık iktidarından sonra ani ölümünün de iki liderin gündeminde olacağını kaydeden Prikhodko, Türkmenbaşı'nın ölümü Ukrayna'ya sağlanan doğalgaz arzını etkileyecek. Yapılan ikili anlaşmalar sonunda Ukrayna ucuz Türkmen doğalgazını Rusya üzerinden bin metreküpünü 130 dolara 2007 için bağlamıştı.

Rusya ile aynı zamanda DTÖ üyeliği gerçekleşmesi beklenen Ukrayna'nın Rusya ile çok taraflı ekonomik ilişkileri değerlendirmesi de bekleniyor. Rusya ve Ukrayna arasında ticaret hacmi son iki yıldır yaşanan düşüşe rağmen 20 milyar doları geçti. Prikhodko bu rakamda son aylarda gerçekleşen yüzde 19'luk artışın büyük etkisi olduğunu kaydediyor.

Askeri ve teknolojik konularda işbirliğinin gündemde olduğunu kaydeden Prikhodko iki ülkenin An-124 Condor savaş uçağı üreteceklerini belirtti. 1982 ile 1990 yılları arasında Rusya'nın Ulyanovsk bölgesinde üretilen bu uçak modeli 1990'dan bu yana üretilmiyordu. Yük uçakları olarak bilinen modelin geliştirilmesi ve üretiminin yapılmasında iki ülke işbirliği yapacak.

Ukrayna'nın özerk bölgesi Kırım'da bulunan Rusya'ya ait Karadeniz Filosu Rusya'nın güvenliği açısından önemli görülüyor. Batı yanlısı Yuşçenko, Turuncu Devrim'le işbaşına gelmesinin ardından Rusya'dan ülkesinden tüm askeri varlıklarını çıkarmasını istemişti. Bu durum Ukrayna'nın NATO üyeliği ve Avrupa Birliği üyeliği için önemli sorun olarak görülüyor. 1990 yılında yapılan anlaşma ile iki ülke arasında paylaşılan donanmanın Rusya'ya ait olan kısmının da 2017 yılına kadar bölgede kalması kararlaştırılmıştı. Rusya bölgede bulunan askeri varlıkları için de yıllık 98 milyon dolar kira ödüyor.

Rus yanlısı Viktor Yanukoviç'in başbakan olmasının ardından gelişmeye başlayan iki ülke ilişkileri Rusya'nın yeniden Ukrayna'yla ilgilenmesine neden oldu. Yanukoviç, yapılan uluslararası anlaşma çerçevesinde Rus Karadeniz Filosu'nun 2017 yılına kadar bölgede kalacağını kaydetti.

İki liderin yanı sıra farklı konularda delegasyonlar da ikili ilişkilerin geliştirilmesi için çalışma toplantıları gerçekleştirecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious