Putin 6 milyar dolarlık anlaşmaya imza attı

Putin 6 milyar dolarlık anlaşmaya imza attı.12067
  • Giriş : 18.01.2008 / 16:56:00

Bulgaristan'da iki günlük resmi bir ziyaret gerçekleştiren Rusya lideri son yurtdışı ziyaretinden eli dolu dönüyor. Türkiye'yi by-pass eden 15 milyar dolarlık 'Güney Akım' doğalgaz boru hattı anlaşmasının imzalanmasının ardından Rusya Bulgaristan'la 6 mil

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya devlet nükleer enerji şirketi Atomstroyexport ile Bulgaristan Ulusal Elektrik Şirketi yetkililerinin imzladığı anlaşma ile ilgili ihaleyi Rusya 2006 yılında kazanmıştı. Bulgaristan'ın Belene şehrine inşa edilecek iki ayrı üniteden oluşacak santralin birinci ünitesinin 2013 yılında, ikinci ünitesinin de 2014 yılında tamamlanması planlanıyor.

Ria Novosti Haber Ajansı'na göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Moskova'nın nükleer santral inşası ile ilgili Bulgaristan'a kredi verebileceğini söyledi. Putin nükleer santralle ilgili yaptığı açıklamada, "Santralin inşası ile ilgili 3,8 milyar Avro'luk rakam bütçemizde değerlendirilebilir. Gerekirse Buşgaristan'a borç vermeye de hazırız." dedi.

Rusya Nükleer Enerji Federal Ajansı başkanı Sergey Kiriyenko da basına yaptığı değerlendirmede Bulgaristan'ın nükleer enerji kapasitesinin önümüzdeki yıllarda 3. ve 4. ünitelerle de desteklenebileceğini kaydetti. Bulgaristan'ın yeni nükleer santralle birlikte yeniden balkanların enerji merkezi haline geleceği kaydediliyor.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious