Putin AB ülkelerine istikrarlı enerji arzı garantisi verdi

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve AB liderleri Rusya'nın Karadeniz'e kıyı tatil beldesi Soçi'de 17. çalışma toplantısını gerçekleştirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Zirve sonrası Putin, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB Dış İlişkiler Komiseri Javier Solana, AB Dönem Başkanı Avusturya Şansölyesi Wolfgang Schusel geleneksel aile fotoğrafı törenine katıldılar. Foto muhabirleri ve TV kameramanlarının görüntü almasından sonra liderler müzakerelere devam ettiler. Karşılıklı anlaşma metinleri, vize uygulamalarını kapsayan protokoller imzalanarak görüşmeler sona erdi. Toplantı sonrasında liderler basın mensuplarının sorularını da cevapladılar. Toplantıya Rusya'yı temsilen Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yanı sıra Başbakan Mihail Fradkov, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Bakanlardan German Gref, Viktor Khristenko ve Igor Levitin le birlikte üst düzey bürokratlar katıldı.

Bugün resmi olarak başlayan zirve öncesi, dün de tatil havasında gayri resmi görüşmelerin yapıldığı belirtildi. Rusya'nın yılbaşında Ukrayna gazını kesmesinin ardından Avrupa'da oluşan tedirgin havanın özellikle enerji gündeminin görüşülmesinde bütün ağırlığı ile hissedildi. Zirvede Putin Avrupa'nın çıkarlarını dikkate alacaklarını belirtirken Schuessel, Rusya ile enerji işbirliğinin önemine dikkat çekerek, "Enerji konusunda iletişimin sağlıklı olması, şeffaf olunması, karşılıklık ilkesine dikkat edilmesi, güvenli bağlantılar kurulması ve istikrarlı arz" konularına vurgu yaptı. Rus yetkililer de Ukrayna'nın gazını kesilmesinin yanlış anlaşıldığını, Rusya'nın enerji güvenliğinden kastının istikrarlı müşteri ve talebin garanti edilmesi olarak izah etmeye çalıştılar.

Putin zirvede açıklamalarında, Kuzey Avrupa Doğalgaz boru hattı projesi ile birlikte kıtanın gaz ihtiyacının karşılanması daha güvenli ve istikrarlı hale geleceğini belirterek, "Bizim temel hedefimiz bölgesel kalkınmalarla birlikte Avrupalıların yaşamlarını daha da kolaylaştırmak." açıklamasında bulundu. Yeni hatla birlikte Avrupa'ya sağlanacak gazda istikrarlı arz konusunda garanti veren Putin'e, AB Komisyon Başkanı Manuel Barroso, Rusya'nın dönem başkanlığını yaptığı bu yıl içinde enerji güvenliğinin daha istikrarlı bir zemine kavuşmasının Brüksel ve Moskova ilişkileri açısından önemli olduğunu ifade ederek karşılık verdi. Rusya Baltık Denizi'nin altından geçecek bin 200 km'lik üçüncü bir hatla Avrupa'ya ulaşacak. Ukrayna hattı ve Mavi Akım'dan sonra bu hat alternatif yollarla transit ülkelere bağımlı olmadan daha güvenli arzın sağlanabileceği bir hat olarak görülüyor. Rusya dünyanın ikinci büyük enerji pazarı olan Avrupa'ya doğalgaz ihtiyacının üçte birini sağlarken, bunu daha da artırmanın çalışmalarını yapıyor.


Vladimir Putin zirve sonrası yaptığı açıklamada AB ülkeleri ve Rusya'nın başka bir işbirliği zirvesine daha ihtiyaç duyduğunu söyledi. Zirvede uluslararası sorunların küresel ve bölgesel istikrarın sağlanması için bir an önce çözülmesi konusunda mutabakata vardıklarını ifade eden Putin, İran uranyum zenginleştirme programı ve bundan sonra yapılması gerekenler, Irak'ta durumun değerlendirilmesi ve Afganistan sorunu ile birlikte referandum sonrası bağımsızlığını ilan eden Karadağ konusunun zirvenin gündeminde yer aldığını belirtti. Putin AB ülkeleri ile Rusya arasında imzalanan 1 Ocak 2007'den sonra uygulamaya girecek vize rejiminin de, işadamları, öğrenciler, kültürel ve bilimsel aktivitelerle, basın yayın organlarının işini kolaylaştıracağını söyledi. Putin vize konusundaki gelişmelerin kültürel ilişkilerin artırılması ve daha sonra gerçekleşecek serbest dolaşım için bir basamak oluşturacağını da belirtti.

Basının sorularını cevaplayan Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Sergey Yastrzhembsky da, zirvede Ortadoğu sorunu ve İran'ın uranyum zenginleştirme programının teferruatlı değerlendirildiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious