Putin: ABD nükleer çatışma riskini artırıyor

Putin: ABD nükleer çatışma riskini artırıyor.10075
  • Giriş : 04.06.2007 / 08:18:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 13:52:34

Vladimir Putin, ABD'nin Doğu Avrupa'ya yerleştirmeyi planladığı füze savunma sistemleri ile nükleer çatışma riskini artırdığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'da çarşamba günü başlayacak G8 zirvesi öncesi Avrupa basınına röportajlar veren Putin, İtalyan Corriere della Sera'ya yaptığı açıklamalarda ABD'nin soğuk savaş döneminde olduğu gibi nükleer çatışma riski oluşturduğunu savundu. Putin açıklamasında, "Eğer ABD nükleer gücü Avrupa topraklarında artırmaya başlarsa, biz de kendimize Avrupa'da yeni hedefler belirlemek zorunda kalırız. Bunun için karadan ya da denizden fırlatılan füze sistemleri ile askeri gücümüzü geliştiriyoruz." dedi. Putin dengenin bozulmasından Rusya'nın sorumlu olmadığını, ilk adımı atanın ABD olduğunu belirterek, "Hiç kimse Rusya'dan tek taraflı olarak silahsızlanma beklememelidir." değerlendirmesinde bulundu.

Bugün yayınlanan Alman Der Spiegel dergisine de bir açıklamada bulunan Putin ABD'nin kendilerini karşılık vermeye zorladığını belirterek, "Dünyanın stratejik dengesi bozuluyor. ABD'nin bu tutumu nedeni ile nükleer kriz çıkma ihtimali arttı." açıklamasını yapmıştı. Putin Rusya'nın denediği kıtalararası hayalet füzenin de ABD'nin Avrupa'ya yerleştirmeyi planladığı füze kalkan sistemine bir cevap olduğunu söylemişti.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov G8 zirvesi öncesi oluşan atmosferin sağlıklı olmadığını buna rağmen anlaşmazlıkların da fazlaca abartılmaması gerektiğini belirtti. Peskov, "Elbette herşey yolunda değil. Farklı düşündüğümüz konular var. Bununla birlikte eleştirileri de dinlemeye her zaman hazırız." dedi. Rusya'nın insan hakları konusunda ihlaller yaptığı gerekçesi ile sürekli batılı ülkeler tarafından eleştirildiğini belirten sözcü Peskov, "Hiç bir ülke mükemmel değil. Bütün ülkeler de benzer olaylar oluyor. Uluslar arası Af Örgütü sadece Rusya'yı değil İngiltere ve ABD'yi de eleştiren bir çok rapor yayınlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

'Gerginlikte seçimlerin etkisi var'

Peskov, son dönemde ABD ile ilişkilerin gerginleşmesinde Aralık ayında Rusya'da yapılacak parlamento seçimleri, Mart 2008'de yapılacak başkanlık seçimleri ve ABD'de yapılacak başkanlık seçimlerinin etkili olduğunu kaydetti.

Rusya Parlamentosu üst kanadı Federal Konsey Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Mihail Margelov iki ülke arasında farklılıkların bu kadar belirginleşmesinde seçim döneminin yaklaşmasına bağladı. The Moscow Times'a açıklamada bulunan Margelov, "Şu an ABD ve Rus siyasetçi ve gazetecilerinin söylemleri gerçek durumu yansıtmıyor. Genel durum seçim öncesinde iki ülkenin birbirlerine karşı sert söylem geliştirmeleri şeklinde. Ama her şeye rağmen dünyada var olan sorunlar ancak iki ülkenin işbirliği içerisinde olması ile çözüme kavuşabilir." dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious