Putin: Avrupa'yı barut fıçısı haline getirir

  • Giriş : 29.05.2007 / 20:07:00

Putin, "ABD füze kalkanı Avrupa'yı barut fıçısı haline getirir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD füze kalkanının Avrupa’ya yerleştirilmesinin kıtayı "barut fıçısı" haline getireceğini söyledi.
Putin, temaslarda bulunmak için Moskova’ya gelen Portekiz Başbakanı Jose Socrates’i Kremlin’de kabulünde yaptığı açıklamada, "Bunu (füze kalkanı) Avrupa’yı barut fıçısı haline getirip, silahlanma yarışını artırabileceği için zararlı ve tehlikeli olarak görüyoruz" dedi.
Putin, füze kalkanının uluslararası ve Avrupa ile tüm ilişkilerde "yeni ve gereksiz" riskler oluşturacağını da söyledi.
AB dönem başkanlığını 1 haziranda devralacak olan Portekiz ile Rusya’nın ilişkilerinin çok iyi şekilde geliştiğini ifade eden Putin, "Portekiz’in AB dönem başkanlığının Rusya’nın Avrupalı ortaklarıyla ilişkilerine yeni bir ivme kazandırmasını umuyoruz" diye konuştu.
Polonya’dan et ithalatının yasaklanmasıyla ilgili konuya da değinen Putin, Almanya’nın Polonya’dan ithal edilen bir gemi dolusu ete el koyduğunu hatırlatarak, "(Almanya Başbakanı) Angela Merkel ile yakında G-8 zirvesinde bir araya geleceğim. Ona: ’Bu eti siz yemek istemiyorsunuz ama bunu benim üzerimden çözmeyi düşünüyorsun’ demeyeceğim. Ancak, Almanya’nın bu ete el koyması etin kalitesiyle ilgili bir sorun olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious