Putin başkanlık için dört yılı az buldu

  • Giriş : 04.06.2007 / 10:16:00

Putin, devlet başkanlığı için dört yıllık görev süresinin çok az olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, devlet başkanlığı için dört yıllık görev süresinin çok az olduğunu bunun en az beş ya da yedi olması gerektiğini söyledi.

Almanya'nın Heiligendamm kentinde 6-8 Haziran tarihlerinde yapılacak G-8 zirvesi öncesi G8 ülkeleri basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Putin, "Dört yıllık dönem Rusya'ya ABD'den kopya edildi. Şu anda başkanlık süresinin uzatılmasını tartışmak istemiyorum. Ancak adaletli olmak gerekirse dört yıl Rusya gibi bir ülke için çok kısa. En az beş ya da yedi yıl olmalı" dedi.

Putin iki dönemin uygun bir sınırlama olduğunu ve kendisinin bir üçüncü dönem görevde kalmak gibi bir niyeti olmadığını tekrarladı. Anayasa'da üçüncü dönemle ilgili ya da başkanlık görev süresi ile ilgili bir değişiklik yapılmadığı takdirde Putin'in 2 Mart 2008 başkanlık seçimlerinin ardından Kremlin'den ayrılması gerekiyor. Bugün yayınlanan Alman Der Spiegel dergisine de 2 Mart sonrası ile ilgili açıklamalarda bulunan Putin, devlet başkanlığı görevinden sonra emekliye ayrılmayı düşünmediğini, emekli olmak için çok genç olduğunu söylemişti.

Rusya kamuoyunda her geçen gün artan bir desteğe sahip olan Rusya liderinin görevde kalması için tüm çabalar geliştiriliyor. Daha önce kendisi için özel Anayasa Değişikliği yapılmasının doğru olmadığını açıklayan Putin'in başkanlık görev süresi ile ilgili beş ya da yedi yılı işaret etmesi değişimin ipuçlarını verdiği şeklinde yorumlanıyor. Uzmanlar Putin'in bu açıklamalarının ardından başkanlık görev süresinin yedi yıla çıkarılarak yapılacak bir uzatma ile Rusya liderinin üç yıl daha görevde kalmasının yolunun açılabileceğini savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious