Putin doların düşüşünden endişeli

  • Giriş : 10.04.2007 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus hükümetine ruble karşısında giderek değer kaybeden ABD dolarındaki düşüşün engellenmesi için önlem alınması talimatı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rus ''Gazeta'' gazetesinde yayımlanan haberde, Putin'in Rus kabinesiyle olağan toplantısında, Rus rublesinin dolar karşısında giderek değer kazanmasından duyduğu endişeyi dile getirdiği belirtildi.

Putin, Rusya Ticaret ve Ekonomik Gelişme Bakanı German Gref'in raporunu dinledikten sonra Rus rublesinin değer kazanmasıyla ilgili endişelendiğini belirterek, ''Özellik son aylarda Rus milli parası giderek değerlenmekte. Bu olumlu gelişmenin, ekonominin diğer alanlarında düşüşe neden olmamasına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor'' dedi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandır Jukov da Putin'in açıklaması üzerine, ''Rublenin değer kazanması son günlerde yavaşladı. Ancak bu yılın ilk 3 ayında ruble yüzde 3 değer kazandı. Bu beklentiden biraz fazla ama bunun başlıca nedeni de ülke ekonomisine yapılan yatırımlardan kaynaklanıyor'' diye konuştu.

Rusya'da 2003 yılında 1 dolar, yaklaşık 32 ruble civarında seyrederken, artan petrol ve gaz gelirleri sayesinde bu yıl içinde 25.5 rubleye kadar indi.

Ülkede doların ruble karşısında hızla erimesi üzerine çalışanlar dolarla aldıkları maaşı rubleye veya euroya çevirirken, daha önce dolar üzerinden kiralarını alan ev sahipleri de kiraları rubleye çevirmeye başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious