Putin: İngilizlerin çağrısı aptallık

Putin: İngilizlerin çağrısı aptallık.8364
  • Giriş : 04.06.2007 / 16:32:00

Putin, Rus vatandaşı Andrey Lugovoy’un iadesini istemesinin "aptallık" olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere’nin eski KGB ajanı Aleksandır Litvinenko’nun zehirlenerek öldürülmesiyle ilgili suçladığı Rus vatandaşı Andrey Lugovoy’un iadesini istemesinin "aptallık" olduğunu söyledi.
Putin, G-8 üyesi ülkelerin önde gelen basın kuruluşları temsilcilerine yaptığı açıklamada, İngiliz yetkililerin bir Rus vatandaşının iadesine Rusya Anayasasının izin vermediğini bilmesi gerektiğini kaydetti.
"Soruna hangi açıdan bakarsanız bakın bir aptallık var" diyen Putin, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Eğer bunu (Anayasanın Rus vatandaşının bir başka ülkeye iadesini engelleyen maddesi) bilmiyorsa bu onların yönetim yeteneklerinin seviyesinin düşük olduğu anlamına gelir. Kaldı ki, Onların (İngilizlerin) orada yaptıkları konusunda kuşkularımız var. Eğer bilincinde olmalarına rağmen de böyle davranıyorlarsa bu da durumun çok açıkça siyasi olduğunu gösterir. Bu kötü, diğeri de kötü. Her açıdan aynı aptallık." Eski KGB ajanı Litvinenko, geçen yıl kasım ayında Lonrda’da zehirlenerek ölmüş, İngiltere’de açtığı soruşturma sonucu Litvinenko ile en son görüşen kişilerden olduğunu belirttiği eski KGB ajanı olan Rus iş adamı Lugovoy’u sorumlu tutmuş ve resmen İngiltere’ye iadesini istemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious