Putin Libya'ya gidiyor

Putin Libya'ya gidiyor.21015
  • Giriş : 14.04.2008 / 17:44:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, çarşamba günü resmi ziyaret için Libya'ya gideceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kremlin'den yapılan açıklamada, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin daveti üzerine Putin'in çarşamba günü 2 günlük ziyaret için Libya'ya gideceği belirtildi.

Libya'yı ziyaret edecek ilk Rus lider olan Putin'in temasları ve burada ele alacağı konular hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi.

Putin, geçen Rus parlamentosundaki konuşmasında, iki ülke arasındaki ekonomik farklılıkları gidermek için Libya'yı ziyaret edeceğini açıklamıştı.

Rus gaz devi Gazprom da geçen hafta yaptığı açıklamada, İtalyan eni şirketiyle Libya'nın gaz projelerinde işbirliği için hazırlık yaptıklarını bildirmişti.
Putin'in bu ziyareti özellikle batılı başkentlerde Rusya'nın Cezayir, Katar, Libya, Orta Asya Cumhuriyetleri ve İran ile ortak bir gaz karteli oluşturmayı planladığı yolundaki endişelerini artırmıştı.

BRP'den Putin'e başkanlık teklifi

Bu arada Rusya'da iktidardaki Birleşik Rusya Partisi (BRP), görev süresi 7 Mayıs'ta sona erecek olan Vladimir Putin'e partinin başına geçmesi için teklifte bulunacaklarını açıkladı.

BRP'nin bugün başlayan kongresinde yapılan açıklamada, parti liderliği için yeni makam oluşturulacağı ve bu makamın Putin'e önerileceği kaydedildi.

BRP'nin oluşturacağı yeni başkanlık makamı, Putin'in günlük yönetim işlerinden ayrı kalmasını sağlayacak.

Putin, daha önce yaptığı açıklamada, 7 Mayıs'ta yemin ederek görevine başlayacak yeni Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in Başbakanlık teklifini kabul ettiğini belirtmiş, ancak BRP başkanlığı konusunda bilgi vermemişti.

Analistler, Putin'in Başbakanlığın yanı sıra parti liderliğini de kabul etmesi halinde, bunun Putin'in Rus siyaseti üzerindeki etkisini uzun yıllar sürdürmek isteyeceğinin bir göstergesi olacağını savunuyor.

Kremlin'den Putin'in teklifi kabul edip etmeyeceği konusunda bir açıklama gelmezken, Putin'in BRP kongresinin ikinci gününe yarın katılacağı kaydedildi.

BRP Başkanı Boris Grızlov yaptığı açıklamada, "Sayın Putin'e teklif edebileceğimiz somut bir mevki hakkında konuşuyoruz şimdi. O da partinin başkanlık mevkisi" dedi.

Yetkililer, parti liderinin idari bir rolü olmayacağını, ancak liderin partinin tüm stratejisi üzerinde kontrolü elinde bulunduracağını belirtti.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious