Putin Ortadoğu seferine çıkıyor

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Putin Münih'te gerçekleşen konferansta ABD'ye yönelik şok eleştirilerinden sonra resmi temaslarda bulunmak üzere Ortadoğu turuna çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Boris Yeltsin'in 1999 yılında Ürdün Kralı'nın cenaze törenine katılışı sayılmazsa Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün'ü kapsayacak gezi ile Rusya Devlet Başkanı düzeyinde ilk defa bölgeye ziyarette bulunmuş olacak. Aylardır hazırlıkları devam eden temaslardan Rusya somut neticeler alacağını umuyor.

Ürdün Kralı Abdullah II 2001'den bu yana Rusya'ya altı defa geldi. Katar Emiri Şeyh Hamad bin Khalifa Al Thani 2001 yılında Moskova'ya gelmişti. Suudi Kralı Abdullah bin Abdul Aziz al-Saud da 2003 yılında veliaht olarak Rusya'da temaslarda bulunmuştu. 2001 ve 2003 yılları Rusya ve Ortadoğu ülkeleri arasında yoğun siyasi ve ekonomik ilişkilerin yaşandığı bir dönem olmuştu. 11 Eylül Ortadoğu'nun tarihinde önemli değişimlere yol açtı. Irak'ın işgali ile başlayan süreçte bölge ülkeleri kendi iç problemleri ile uğraşmak zorunda kaldı. Aynı dönemde de Rusya bölgede devam eden ABD operasyonlarının dışında kalmayı tercih ederken, içerde de politik ve ekonomik bir istikrar yakaladı.

Daha önce olmadığı kadar bölgede inisiyatif alma adına fırsat yakalayan Rusya son yıllarda bölge ile ekonomik ilişkileri geliştirmek ve Ortadoğu barış sürecine katkı sağlamak amacı ile yoğun çabalar gerçekleştiriyor. Rusya'nın çabaları 2005 yılında İslam Konferansı Örgütü'ne gözlemci statüsü ile kabul edilmesi, 2006 yılında Rusya ve İslam Dünyası Vizyon Grubu'nun oluşturulması gibi güven artırıcı kurumsal yapılarla desteklendi.

Rusya'da yaşayan 20 milyondan fazla Müslümanla yönetim arasındaki iletişimi örnek gösteren Rusya, ABD'nin Afganistan ve Irak operasyonlarındaki başarısızlığı ve Filistin sorununa ciddi bir çözüm üretememesini de değerlendirerek bölgede ABD'ye karşı denge olmak için paçaları sıvamış durumda.

Bölgeye ziyaret sebebini açıklayan Putin: "Biz bölgede herhangi bir ülke ile rekabet halinde değiliz. Biz bölge ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. İstikrarlı bir bölge Rusya'nın çıkarları açısından önem arz etmektedir. Bölge liderleri ile akut hale gelmiş bölge sorunlarının çözümü için çaba sarf edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Rusya petrol, doğal gaz ve boru hatlarında işbirliği başta olma üzere, elektrik santralleri, ulaşım, inşaat, teknoloji ve uzayı kapsayan onlarca projeyi bölge ülkeleri ile paylaşacak. Özellikle silah satışı konusunda da bölgede var olmak isteyen Moskova'nın, bölge ülkelerine askeri alanlarda işbirliğini sağlayacak cazip teklifler götüreceği kaydediliyor.

Rusya petrol üreticisi Lukoil 2004 yılında kazandığı ihalede Suudi Arabistan Rub el Hali enerji bölgesinde 40 yıllık anlaşma imzalamıştı. Rusya enerji devi Gazprom da Suudi Arabistan enerji bölgesinde yatırıma ilgi duyuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious