Putin partisinin başına geçiyor

Putin partisinin başına geçiyor.9537
  • Giriş : 31.03.2008 / 09:20:00

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, siyasi hayatı ile ilgili en önemli kararı önümüzdeki günlerde verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

7 Mayıs'ta Kremlin'den ayrılarak Beyaz Ev'e, başbakanlık binasına geçmeye hazırlan Rusya liderinin, birinci sıra aday olarak parlamentoya girdiği Birleşik Rusya partisinin de başına geçeceği kaydediliyor.

Nezavisimiya Gazeta'nın verdiği habere göre, Putin başkanlığıa adaylığını 15-16 Nisan'da gerçekleşecek parti kongresinde açıklayacak. 2 Aralık'ta gerçekleşen Rusya parlamentosu alt kanadı Duma seçimlerinde Putin'in destek verdiği Birleşik Rusya, yüzde 64,2 oyla 450 milletvekilinin yer aldığı parlamentoda 315 sandalye kazanmıştı.

Rusya'da iki dönemdir devlet başkanlığı görevini yürüten Putin'e halkın planını uygulaması için güvenoyu verdiği seçim kampanyaları da, 'Putin'in planı, Rusya'nın zaferi' sloganları ile yürütülmüştü.

Kremlin sözcüsü, Putin'in Birleşik Rusya'nın başına geçeceği ile ilgili iddiaları doğrulamadı. Sözcü, Putin'in parti kongresine katılacağı ile ilgili de herhangi bir programının bulunmadığını belirtti.

Birleşik Rusya partisi sözcüsü Natalia Virtuozova da, Putin'in ya da yeni seçilen Başkan Dmitri Medvedev'in parti kongresine katılacağı ile ilgili bilgisinin olmadığını söyledi.

Gazete, kaynak olarak, Putin'in seçim sürecinde Rusya'da siysetin artık partiler aracılığı ile yapılmasını istediği konuşmasını ve geçen hafta yaptığı, "Hükümetin başı parlamentoda çoğunluğa dayanmalı. Bu etkili bir iktidar yapısı olur." değerlendirmesini gösteriyor.

Partinin web sayfasında kongre ile ilgili yer alan haberde ise, 2020 yılına doğru 'Putin'in planı' projesinin tartışılacağı kaydediliyor. Buna göre dört yıl başkanlık görevine sürdürecek Medvedev'in ardından Putin iki dönem daha Rusya devlet başkanlığı yapacak.

Putin, parti yetkililerin ısrarlı taleplerine rağmen birinci sıra aday olarak girdiği Birleşik Rusya'ya üye olma teklifini reddetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious