Putin: Uzayın yolunu biz açtık

Putin: Uzayın yolunu biz açtık.9537
  • Giriş : 13.04.2008 / 09:05:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 'uzay günü' dolayısı ile yaptığı açıklamada "Uzayın yolunu açan millet olmakla gurur duyuyoruz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tam 47 yıl önce 12 Nisan 1961'de Vostok uzay aracı ile Yuriy Gagarin uzaya ilk çıkan insan oldu. Rusya bugün Yuriy Gagarinin uzaya çıkışını ve Uzay gününü kutluyor. Putin füze-uzay çalışan ve emeklilerini uzay günü dolayısı ile kutlarken uzay çalışmalarının siyasi önceliği olan bir alan olduğunu kaydetti. Putin, "Uzaya ilk defa yol açan bizim milletimizin olduğu için gurur duyuyoruz. Bilim adamlarımızın, mücitlerimizin, uzmanlarımızın, işini seven insanlarımızın çalışmalarının sayesinde uzay alanında haklı bir yer edindik. Sonuçları ise ekonomimize, novigasyon, jeodezi, ekoloji ve enerji alanlarına yansıyor." dedi.

Uzaya ilk çıkan insan Gagarin uçakla düşürek öldü

Uzaya ilk çıkan insan olma ünvanına sahip olan Gagarin uzun seçmelerin ardından ancak uzay yolculuğuna başlayabildi. Seçmeler uçuştan iki sene önce başlamıştı. Baş mucit Sergey Korolov uzay pilotunun 30 yaşlarında, 72 kilogram ağırlığında ve 170 cm boylarında olması gerektiğini belirlemişti.

Gagarin'in uçuşu 1 saat 48 dakika sürdü. Dünyayı birkaç kez dolaşan uzay gemisi Saratov bölgesine indi. İnmeden bir kaç km önce Yuri Gagarin araçtan dışarı fırladı ve paraşüt ile yumuşak iniş gerçekleştirdi.

27 Mart 1968'de Yuriy Gagarin Mig-15 uçağı ile deneme uçuşlarını gerçekleştirirken kötü hava koşullar nedeniyle ormana düşerek hayatını kabetti. Ancak Gagarin'İn uçağının düşürülmüş olabileceği ile ilgili tartışmalar bitmedi.

Uzaylı köpeğin heykeli dikildi

Öte yandan başkent Moskova'da uzaya gönderilen ilk hayvan Layka isimli köpeğin bronzdan heykeli dikildi.

Heykel, Moskova'daki uzay denemelerinin yapıldığı Askeri Tıp Enstitüsü'nün bahçesinde dikildi. Yüksekliği 2 metre olan heykel, el şeklinde bir uzay aracına benzetilmiş. Heykelin ortasında 'Layka' yerleştirilmiş. Heykelin açılışında konuşan enstitünün Başkanı Tuğgeneral İgor Uşakov, Layka'nın dünya uzay tarihinde yerinin büyük olduğunu söyledi. Uşakov, "Layka küçük bir köpekti ve heykelde de aslı ile aynı ebatlarda duruyor." dedi.

3 Kasım 1957 tarihinde Sovyetler Birliği ilk defa dünya yörüngesine içinde köpek olan "Sputnik-2" uydusunu gönderdi. Uzaya çıkan ilk canlı olan 'Layka' isimli köpek, geri dönemedi. Uydunun aşırı ısınmasından köpeğin öldüğü açıklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious