Putin Yunanistan'la Bulgaristan'a kızdı

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,Yunanistan’la Bulgaristan’ı Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı projesindeki çalışmalarını hızlandırmaları için uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Putin, sayıları 1200’e yaklaşan gazeteciler için dün Kremlin’de düzenlediği yıllık basın toplantısını üç buçuk saat gibi rekor bir sürede tamamlandı ve 69 soruyu yanıtladı. Putin, İstanbul ve Çanakkale boğazlarını by-pass edecek Burgaz-Dedeağaç boru hattına önem verdiklerini söyledi ve Yunanistan’la Bulgaristan’ın projeyle ilgili iç sorunlarını çözememesi halinde Rus petrolünü diğer ülkeler üzerinden taşıyacaklarını belirtti.

Putin, İran’ın Rusya ile doğal gaz karteli kurulması önerisini “ilginç bulduklarını ve düşüneceklerini belirtirken, enerji alanında Türkiye ile ilişkilere değindi. Rusya lideri, "Bilmediğimiz bir nedenle İran yeterli gaz veremeyince Türk dostlarımız bizden miktarı arttırmamızı istedi, biz de büyük miktarda gaz verdik. Bölgemizde ne olup bittiğini biliyoruz’’ dedi.

Rusya lideri, ABD’nin Avrupa ülkelerine füze savunma sistemi yerleştirmesine misillemede bulunabileceklerini söylerken, Londra’da zehirlenen eski KGB ajanı Aleksandr Litvinenko’nun gizli bilgilere sahip olmadığını savundu. Putin, sinirlendiği zaman köpeği Koni’ye “danışarak’’ rahatladığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious