Putin'den ABD'ye füze misillemesi

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Vladimir Putin, ABD’nin orta Avrupa’ya İran’dan tehdit geldiği gerekçesiyle füze kalkanı kurmayı planladığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Putin, yerli ve yabancı basın mensupları için düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da füze kalkanı oluşturma gerekçelerine güvenmediklerini söyledi.
Rus askeri uzmanlarının, ABD’nin bu bölgelere füze kalkanını İran veya bazı terörist tehditlere karşı yerleştirdiği yolundaki iddiasına güvenmediğini ifade eden Putin, "Bu tip iddiaların temelsiz olduğuna inanıyoruz. Doğal olarak doğrudan bizi ilgilendiriyor ve benzer bir tepki vereceğiz" dedi.
İran’ın elindeki füzelerin Avrupa’ya ulaşabilecek menzilde olmadığını söyleyen Putin, "Vereceğimiz tepki simetrik, ama son derece etkili olacak" dedi.
Putin, Rusya’nın yeni geliştirdiği Topol-M kıtalar arası balistik füzelerin her türlü füze kalkanını delebileceğini belirterek, "Bunun yanı sıra daha etkili silah sistemleri geliştiriyoruz. Olası tüm füze kalkanlarını etkisiz hale getirecek yeni kuşak sistemlere sahip olacağız" diye konuştu.
Geliştirme aşamasında olan füze savunma sistemlerinin de balistik füzelerle başa çıkma kapasitesinin olacağını söyleyen Putin, "Yeni füzeler, hedefe kilitlenen balistik füzelerin rakımını ve yönünü değiştirecek yeteneğe sahip olacaklar. Füze savunma sistemleri buna karşı çaresiz olacak" dedi.
ABD’nin Avrupa’daki ülkelere kurmayı planladığı füze kalkanının Rusya’nın artan savunma giderlerine karşı olduğu yolundaki iddialara katılmadığını belirten Putin, "ABD’nin bu adımı, artan petrol fiyatlarının Rusya’nın savunmaya daha fazla harcama yapma imkanı sunmasından çok daha önceden planlanmıştı. Rusya’nın savunma harcaması hala ABD’ninkinden 25 kat daha az" diye konuştu.
Bu arada Putin bir gazetecinin sorusu üzerine, morali bozuk olduğunda Koni adındaki köpeğiyle konuştuğunu veya Ömer Hayyam’ın rubailerini okuduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious