Putin'den Almanya ve Fransa'ya güvence

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, doğalgaz enerji kaynaklarının Avrupa'ya getirilmesi konusunda Almanya ve Fransa'ya güvence verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Üçlü zirveye, Rusya'dan gelen doğalgaz ve Moskova'nın Airbus uçaklarını üreten Avrupa Havacılık Grubundaki (EADS) hisselerini artırma konusuyla birlikte Rusya-AB ilişkileri damgasını vurdu.

Liderler, Birinci Dünya Savaşı'nın sonunu getiren ateşkes anlaşmasının imzalandığı 18. Yüzyıldan kalma tarihi şatoda, zirvenin ardından bir basın toplantısı düzenlediler.

Putin, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya?nın enerji alanında ”güvenilir bir ortak” olduğunu belirtti ve Rus enerji şirketi Gazprom'un Shtokman bölgesinden üretilecek 70 milyar metreküp doğal gazın bir bölümünü Avrupa'ya göndermeyi planladığını söyledi.

Rusya'nın, Ukrayna'yla yaşadığı krizin ardından, doğalgaz boru hattını kesmesi yüzünden, geçen kış bazı AB ülkelerinde ciddi doğalgaz sıkıntısı yaşanmıştı.

Rusya'nın Airbus uçaklarını üreten EADS'deki yüzde 5'lik hisselerin artırma planıyla ilgili olarak da Putin, bu konuda Moskova'nın niyetinin, saldırgan olmadığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious