Putin'den Arabistan'a tarihi ziyaret

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bölgesel ziyaretlerinin birinci ayağı olan Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Suudi Arabistan'ı ziyaret eden ilk Rus Devlet Başkanı olan Putin, havaalanında Kral Abdullah ve veliaht Prens Sultan Bin Abdülaziz tarafından karşılandı. Almanya'nın Münih kentinde yapılan güvenlik konferansında ABD'yi sert bir dille eleştiren Putin, Riyad'dan sonra yine ABD'nin yakın müttefiklerinden Katar ve Ürdün'ü ziyaret edecek.

Putin'in akşam saatlerinde Suudi yetkililerle temaslarına başlaması ve ziyaret çerçevesinde iki ülke arasında ekonomik içerikli anlaşmalarla işbirliği anlaşmaları imzalanması bekleniyor. Putin ile Kral Abdullah'ın ayrıca bölgesel ve uluslararası konuları ele alacağı belirtiliyor.

Putin, 43. Münih Güvenlik Konferansında yaptığı konuşmada, "ABD'nin tek güç olma politikaları sürdürerek dünyayı daha tehlikeli hale getirdiğini" ve "ABD'nin herkese isteklerini kabul ettirmeye çalıştığı" söylemiş, Beyaz Saray da Putin'in, ABD'ye yönelik eleştirisine "şaşırdığını ve hayal kırıklığına uğradığını" açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious