Putin'den Kosovalı Sırplara yardım

Putin'den Kosovalı Sırplara yardım.9537
  • Giriş : 24.03.2008 / 16:53:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus hükümetine Kosova'da Sırpların yaşadığı bölgelere insani yardım gönderilmesi konusunda hazırlık yapılması talimatı verdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Putin, Rus kabinesiyle toplantısında Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Kosova'da Sırpların yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki insani durumun giderek kötüleştiği şeklindeki açıklamasından sonra Başbakan Viktor Zubkov'a bu konuyla ilgilenmesi talimatını verdi.

Bölgeye yapılacak insani yardım jestinin herhangi bir siyasi konuyla ilişkilendirilmemesi gerektiğini söyleyen Putin, "Eğer insani yardım gerekiyorsa yapalım. Ancak kesinlikle buna herhangi bir siyasi renk katmama şartıyla" ifadelerini kullandı.

İnsani yardım konularının siyasi konulardan ayrı olarak ele alınması gerektiğini söyleyen Putin, "Olayın insani boyutundan bahsettiğimiz zaman, etnik kökenine bakmadan bu bölgede (Kosova'da Sırpların yaşadığı bölgeler) yaşayan tüm nüfus gerçeğinden hareket etmeliyiz" dedi.

Lavrov da bunun üzerine, "Bu talebi yerine getirmemizin önemli olduğuna inanıyoruz. Bölgede temel ihtiyaçlar arasında ilaç, tıbbi araç gereç, gıda ve hijyen ürünleri bulunuyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious