Putin'den Papadopulos'a sert mektup

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'a sert bir mektup gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rum Simerini gazetesinin "Putin'den Tasos'a Muhtıra" başlığıyla verdiği habere göre, Kıbrıs Rum tarafında ikamet izniyle yaşayan Ruslar, karşı karşıya kaldıkları çok yönlü sorunlar nedeniyle Rum yönetimini Putin hükümetine şikayet etti. Putin de Papadopulos'a şikayet mektubu gönderdi.

Habere göre, Putin mektubunda, Ruslara karşı önlemlerin yumuşatılmasını isteyerek, Rus sermayesinin Güney Kıbrıs'tan kaçacağı uyarısında bulundu.

Mektubunda, Rum tarafına yatırım yapan ve Rum ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlayan Rus vatandaşlarına yönelik önlemlerin hafifletilmesi çağrısı yapan Putin, Papdopulos'a, Rus vatandaşlarının ilgisinin, Rusya'ya yönelik muhaceret politikasının çok daha esnek olduğu başka yerlere yöneleceği uyarısında bulundu.

Rum yönetimi İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis, Putin'in şikayet mektubu gönderdiğini doğrulayarak, "Rusya Federasyonu Başkanı'nın kişisel müdahalesi bir değil, iki kez oldu" dedi.

Silikiotis, bu gazeteye yaptığı açıklamada, Rum muhaceret politikasında bazı değişiklikler yapmaya hazırlandıklarını belirterek, "Bazı durumlarda haklı olabilecek olan Ruslara daha farklı bir yaklaşımda bulunmamız gerekir. Bu da bizi, daha önce yaptığımız bazı yasalarda değişikliğe gitmeye zorluyor. Elbette Güney Kıbrıs'ta ikamet etmekte olan Ruslar daha farklı muamele görmeli, çünkü toprağa ve girişimlere büyük meblağlar harcadılar" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious