Putin'den sert veda

  • Giriş : 27.04.2007 / 00:00:00

Rus dilinin geliştirilmesi için özel bir fon oluşturulacağını söyleyen Putin, halkına emekli maaşlarının yüzde 65 oranında artırılacağı vaadinde de bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2008'deki seçimde yeniden aday olamadığı için Batı'nın adeta 'ellerini ovuşturduğu' Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son ulusa sesleniş konuşmasında 'Soğuk Savaş' zırhı kuşandı. Parlamentodaki konuşmasına önceki gün defnedilen selefi Boris Yeltsin'e saygı duruşuyla başlayan Putin, Batı'yı 'demokrasiye destek' adı altında 'sömürgeci taktikler gütmekle' suçlarken, Doğu Avrupa'ya füze kalkanı kurmaya çalışan ABD'yi Soğuk Savaş'ın bitişini simgeleyen 'Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'nı (AKKA) dondurmakla tehdit etti.
Rus lideri, ABD'nin Rusya'nın arka bahçesinde 'kamp kurma' girişimlerine karşı şu sözlerle posta koydu: "NATO ülkeleri sınırlarımızda askeri üsler kuruyor. Üstelik Çekya ve Polonya'da füze savunma sistemleri planlanıyor. Bu yüzden tüm ülkeler onaylayıp uygulamaya koyuncaya dek, AKKA'nın uygulanmasında moratoryum ilan edilmesinin uygun olacağını düşünüyorum." AKKA'ya taraf ülkeleri sözde değil gerçekte silah indirimine davet eden Putin, 1990'da NATO ile Varşova Paktı arasında imzalanan ve 1999'da İstanbul'daki AGİT zirvesinde değişiklik yapılan anlaşmanın hâlâ bazı ülkeler tarafından onaylanmadığını hatırlatıp, "Ya onlara ne demeli? Değişiklik yapılmış AKKA'yı bile onaylamadılar" sözleriyle çattı. Putin, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un konunun dün Oslo'da düzenlenen NATO-Rusya Konseyi toplantısında görüşülmesini önerdiğini de anımsattı. AKKA çerçevesinde Rusya'nın kendi sınırları içerisinde güçlerini kaydırması engellenmişken, aynı şeyin ABD için akla bile getirilemediğini belirten Putin, Doğu Avrupa'da füze kalkanı kurma planının 'gerçek bir tehlike ve nahoş sürprizler yarattığı' uyarısını ihmal etmedi.

Sadece dört ülke onayladı
60 bin tank, askeri araç, ağır silah, uçak ve helikopterin parçalanması, 5.7 milyonu bulan asker sayısının 3 milyona düşürülmesi, denetim ve şeffaflığın artırılmasını öngören anlaşma için onay sürecini Rusya'nın yanı sıra sadece Kazakistan, Ukrayna ile Beyaz Rusya tamamlamış durumda.
Putin'in azarları bununla kalmadı. Rus lider, Batılı örgütlerin Rusya demokrasisini desteğini 'sömürgeci tarzı' diye aşağılayıp şu çıkışı yaptı: "İçişlerimize karışmak için dışarıdan para akışı artıyor. Hiçbiri ülkemizin istikrarını ve aşamalı olarak yükselmesini istemiyor. Demokratik ideolojiyi içişlerimize karışmak için kullanıyorlar. Çokuluslu Rusya'da, etnik ve dini gruplar arasında nefret yaratmak için en çirkin yöntemlere başvurmaktan kaçınmıyorlar. Onların sözde 'sömürgeleştirilen ülkeleri medenileştirme' dedikleri şey sömürgecilik döneminde kaldı." Putin'in, "Sözde demokrasi söylevlerini kullananlar eskiye dönmek istiyor. Bunlardan bazıları ülkenin ulusal zenginliğini talan etti, bazıları halkı ve devleti soydu. Bazıları da bizi ekonomik ve siyasi bağımsızlığımızdan etmeye çalıştı" vurgusu dikkat çekti.

'Seneye başka başkan konuşacak'
Rusya'nın en büyük 10 ekonomi arasına girdiğini de söyleyen Putin, "Gelecek ulusa sesleniş konuşmasını, başka bir başkan yapacak" sözleriyle aday olmayacağını yineledi. Taraftarları, iki dönemdir iktidardaki Putin'i yine aday yapmak için Anayasa Değişikliği istiyor. Halef tartışmalarına da gülen Putin, "Siyasi bir iradeyi açıklamak zamansız olur" demekle yetindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious