Putin'den Ukrayna'ya uyarı!

Putin'den Ukrayna'ya uyarı!.10688
  • Giriş : 29.06.2008 / 10:55:00

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Ukrayna'lı meslektaşı Yulia Timaşenko ile Moskova'da gerçekleşen görüşmede Kiev'in NATO üyesi olması durumunda bu ülke ile askeri işbirliklerini sonlandıracakları tehdidinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Putin Rusya'nın NATO standartlarında ürettiği önemli silahları uluslararası piyasalardan çok düşük fiyatlara komşularına verdiğini hatırlatarak, Kiev'in NATO üyesi olması durumunda ilk aşamada bu işbirliğinin sona ereceğini söyledi. Putin'le görüşmesinden sonra basının sorularını cevaplayan Timaşenko, Rusya'nın Kırım özerk bölgesinde bulunan Karadeniz filosu ile ilgili anlaşmada herhangi bir değişiklik yapmayı düşünmediklerini söyledi. Timaşenko, "1997'de 20 yıllığına imzalanan anlaşma yürürlükte. Anlaşma yürürlükte ve süresi doluncaya kadar da yürürlükte kalacak." dedi. Ukrayna'nın NATO üyeliği ve enerji alanında yaşanan sorunlar nedeni ile Rusya'nın Ukrayna'da bulunan deniz üssü tartışılmaya başlamıştı.

Rusya'da bir kısım yetkililer Kiev'in üssün boşaltılmasını istemesi durumunda Kırım ya da en azından Sivastopol'un Moskova'ya verilmesini talep edecek. Rusya Federasyonu'na bağlı olduğu iddia edilen Kırım özerk bölgesinin Sovyet lider Nikita Kruşçev tarafından Ukrayna Sovyet'ine hediye edildiği savunuluyor. Buna göre Ukrayna Sovyetine devredilen bölgeler listesinde Sivastopol'un yer almaması gerekçe olarak gösteriliyor. Ukrayna ve Rusya'nın bölgede barış ve istikrar önem verdiğine değinen Timaşenko bunun iki ülkenin de çıkarına olacağını vurguladı.

Kiev ve Moskova arasında 2007 yılında yaşanan doğalgaz krizi nedeni ile enerji ilişkileri de sorunlu devam ediyor. Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev'in St. Petersburg'da gerçekleşen BDT zirvesinde Yuşçenko'ya yeni doğalgaz fiyatları uyarısı 2009 yılbaşında sorun oluşturacak. Moskova Kiev'e gelecek yıldan itibaren fiyatların en az iki kat artacağı ve 410 dolar civarında olan Avrupa fiyatlarının geçerli olacağı uyarısı yaptı.

Putin ve Timaşenko arasında gerçekleşen görüşmede iki ülke ekonomik ilişkileri de müzakere edildi. Görüşülen 11 maddeden 9'unda uzlaşı sağlandığı belirtiliyor. Ortak uranyum zenginleştirme merkezi kurulması ve Dünya Ticaret Örgütü üyeliğine uygun olarak serbest ticaret bölgeleri oluşturulması müzakere edilen maddeler arasında yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious