Putin'e ağır eleştiri

Putin'e ağır eleştiri.10688
  • Giriş : 08.05.2008 / 20:08:00

Rusya Komünist Partisi lideri Gennadi Zyugnov, Putin Başbakanlığındaki yeni hükümetin ülkeyi felakete götüreceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

9 Mayıs Zafer Bayramı dolayısıyla 2'inci Dünya Savaşı gazileriyle birlikte bugün Kremlin sarayı karşısındaki Kimliği Meçhul Asker Anıtı karşısına çiçek çelenkleri bırakan Gennadi Zyuganov, tören bitiminde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Putin'in Başbakan seçilmesi için bugün Duma'da yapılan oylamada red oyu kullanan tek partinin Komünist Partisi olduğunu ve Duma'da yaptığı konuşmada Putin yönetiminin son 8 yılda ülkeye verdiği tahribatları dile getirdiğini belirten Zyuganov, "Rusya'nın parlak geleceği için işbaşındaki Putin yönetiminden kurtulmamız şart" dedi.

Rusya'nın toplam nüfusunun, dünya nüfusunun sadece yüzde 2'sini oluşturmasına rağmen doğal kaynaklara göre ise dünya kaynaklarının yüzde 30'unun Rusya'da bulunduğuna dikkat çeken Zyuganov,

"Şimdi Medvedev halk refahından söz ediyor. Bu refahı Rusya'ya dışarıdan mı ithal edecekler? Bu kadar doğal kaynağı etkin şekilde kullanamayıp da ulusal petrol üretiminin her geçen yıl hızla azalmasına sebep olan iktidar, yakında petrol ve doğalgazı da yurtdışından ithal edecek hale gelecek. Rusya'da üretim sıfıra yaklaştı. Komşumuz Belarus kadar bile otomobil üretemiyoruz. Putin döneminde 7 bin fabrika çökertildi. Bunların yerine ise bir tane bile modern bir fabrika kurulmadı. Ülkemizdeki milyarder sayısı 100'ü bile geçti. Neden her bir milyardere azından bir tane fabrika yaptırmıyorlar? Demografi krizine gelince ise durum daha da berbat. Putin'in 8 yıllık iktidarı döneminde ülke nüfusumuz Yeltsin dönemine kıyasla 130 bin kişi daha fazla azaldı. Şimdi doğum oranı artıyor diyorlar. Halbuki şu an doğum yapan kadınlar,

1980-1985 yılları arasında eski Sovyetler Birliği'nde yaşanan demografi patlaması sırasında dünyaya göz açmış kuşaktır. Yani şu anki doğum artışı da eski Sovyetler Birliği'nin bir armağanıdır. Bir kaç yıl sonra ise doğum sayısındaki durumumuz korkunç olacak" diye konuştu.

Yarın Kızıl Meydan'da düzenlenecek askeri geçiş törenine de değinen Zyuganov, "Yarınki törende hiç bir yeni teknoloji görmeyeceksiniz. Sergilenecek olan tüm askeri teknoloji Sovyetler Birliği tarafından üretilip de çok az bir şekilde modernize edilen eski teknolojidir. Çünkü işbaşındaki Putin yönetimi yeni askeri teknoloji geliştirme yeteneğine sahip değildir. Yarın görebileceğiniz en ileri askeri teknoloji TU 136 bombardıman uçakları olacak ki bu uçaklar da eski Sovyetler Birliği'ne aittir" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious