Putin'e canlı yayında soru yağmuru

  • Giriş : 25.10.2006 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin canlı yayında ülkenin dört bir tarafından yöneltilen soruları cevapladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Önde gelen televizyon ve radyo istasyonları tarafından canlı olarak verilen oturumda Başkan Putin; Rusya Milli Futbol Takımı, Gürcistan sorunu, İsrail tecavüz krizi, savunma harcamaları, faili meçhul cinayetler ve uluslararası sorunları kapsayan onlarca soruyu cevapladı. Putin soru-cevap oturumunu tüm Rusya'da halkın gündemini alma ve iletişim kurma açısından çok faydalı olduğunu düşünüyor.

İSRAİL HALKI LÜBNAN HAREKATINI BAŞARISIZLIK OLARAK GÖRÜYOR

Putin İsrail Cumhurbaşkanı'nın on kadına tecavüz etmekle suçlanmasını, İsrail'in Lübnan'a yönelik harekatının İsrail halkı tarafından onaylanmadığının bir göstergesi olarak yorumladı. Putin, "İsrail halkının büyük çoğunluğu gelişmeleri başarısızlık olarak değerlendirmekte. Lübnan'dan çekilme sonrasında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay başkanına karşı yoğun bir kampanya başlatılması bunun işaretidir." dedi.

Görevi kime devredeceği ile ilgili soruya Putin, vakti geldiğinde isim konusunda görüş belirtebileceğini söyledi. Putin, "İşimi seviyorum. Yalnız anayasa bana üçüncü dönem de kalma hakkı tanımıyor. Benden sonrası ile ilgili olarak Rus halkına güveniyorum. Onlar ülke için en yararlı ismi başkan olarak seçeceklerdir." dedi.

RUS Futbol TAKIMLARINDA ÇOK YABANCI VAR

Putin Rus Futbol takımlarında oynayan yabancı futbolcularla ilgili de "Rusya'da çok yabancı futbolcu var. Sınırlama getirmek zorundayız. Ulusal takım kurulmak istendiğinde yeterli furbolcu bulamıyoruz." dedi.

Rus milli takımı yapılan tüm çalışmalara rağmen son yıllarda başarılı olamıyor. Milliler, Portekiz'de oynanan Avrupa Kupası'nda ve Almanya'da oynanan Dünya Kupası'nda kaliteli bir oyun ortaya koyamadı. Rus Futbol takımlarının yabancı futbolcu sayısı 8'den beşe düşürülecek. Klüpler her bir yabancı oyuncu için de Rusya Futbol Birliği'ne 30 bin dolar ödeyecek.

Rus Milli Takımı yeni antrenörünün de başarısız olacağı tartışmasına katılan Putin, "Antrenörümüz hatalı değil. Yalnız Rus futbolunda genel olarak organizasyon sorunu var." dedi. Yeni antrenör Alman Guus Hiddink'le 4 milyon avroya 2 yıllığına anlaşma imzalanmıştı.

RUSYA GÜRCİSTAN'I İŞGAL ETMEYECEK

Rusya'nın Gürcistan'a yönelik uygulamalarının arkasında bu ülkeyi işgal ya da NATO'ya girişini engellemek gibi bir iddiaları olmadığını belirten Putin, "Bizim ülkemizi genişletmek gibi bir hedefimiz yok. Sovyetler dağılmasına rağmen ülkemiz dünyanın en büyük topraklarına sahip. Yalnız bu coğrafyada kan dökülmesine asla müsade etmeyiz." dedi.

Gürcistan'ı silahlanma konusunda eleştiren Vladimir Putin, "Abhazya, Güney Osetya ve Rusya bu ülkenin silahlanması ile doğrudan ilgileniyor. Bu ülke bölgedeki sorunu askeri güç kullanarak çözmek istiyor. Bizim üzüldüğümüz konu budur. Kan dökülmesini önlemeye çalışıyoruz." dedi. Putin uluslararası kamuoyunun çelişki içinde olduğunu belirterek, "Bir ulus kendi geleceğini belirleme konusunda tercih hakkına sahip olmalıdır." dedi. Putin Kosova'da düşünüldüğü gibi dondurulmuş sorunlu bölgelerle ilgili de aynı yakalaşımın olmamasından şikayetçi oldu.

SAVUNMA HACAMALARI YETERLİ

Başkan Putin savunma konusunda yapılan harcamaların ülkenin uzun vadede güvenliğini sağlayacak düzeyde olduğunu ifade etti. Putin, 2000 yılından itibaren askeri harcamalarda yüzde 250 artış olduğunu ve bütçenin yüzde 2,6'sına denk gelen bu rakamın uzun vadeli savunma için yeterli olduğunu belirtti. Rusya Devlet Başkanı, 2007 yılı savunma harcamaları için Çin'in 65 milyar dolar, Fransa'nın 45 milyar dolar ayırdığını Rusya'nın da ayırdığı 30 milyar doların yeterli bir rakam olduğunu savundu.

FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER ÇÖZÜLECEK

Canlı yayında soruları cevaplayan Başkan Putin, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Andrei Kozlov'u öldüren zanlıların yakalandığını ve soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Putin bu cinayetlerin aydınlanması ülkenin öncelikli gündemi olduğunu belirterek, "Gazetecilerden, ekonomik çevrelere kadar uzanan bu cinayetlerin aydınlatılması için gerekeni yapacağız." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious