Putin'e köpeği yerine, arabasını gösterdiler

Putin'e köpeği yerine, arabasını gösterdiler.5105
  • Giriş : 31.12.2007 / 05:00:00
  • Güncelleme : 31.12.2007 / 01:33:52

Uzaya yeni uydu gönderen Moskova, ülkedeki tüm kedi ve köpek hareketlerini takip edebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya Uzmanlar Güvenlik Konseyi toplantısında konsey üyeleri ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, Küresel Uydu İzleme Sistemi (Glonass) adı verilen yeni uydu teknolojilerini kullanılarak Putin'in arabası uydu üzerinden gösterildi.

Putin sistemin tanıtımı için yapılan geçen haftaki toplantıda teknolojik gelişmelerden sorumlu başbakan birinci yardımcısı Sergey İvanov'dan köpeği Koni'yi uydudan ne zaman görebileceğini sormuştu.

İvanov'dan Glonass sisteminin ne zaman hazır olacağını soran Putin, yılsonunda hazır olacağını öğrenmesinin ardından, "Çok güzel. Ben benzer bir cihazı Koni'nin çok uzağa giderek kaybolmaması için ne zaman edinebilirim?" demişti. İvanov köpek ve kediler için de bu sistemin 2008 Temmuz ayında satışa hazır hale gelebileceği cevabını vermişti.

Rusya Federasyonu'nun tüm topraklarında sistemin çalışabilmesi için üç adet yeni uydu uzaya gönderen Moskova, 18 uydu ile tüm Rusya topraklarındaki kedi ve köpek hareketlerini bile takip edebilecek. Tüm dünyada sistemin kullanılabilmesi ise ancak 2010 yılında gerçekleşebilecek. Putin'in köpeği Koni'yi takip etmek için istediği sistemin zengin Rusların arabalarını takip etmek için de kullanılabileceği belirtiliyor.

Askeri ve sivil amaçlı kullanıma müsait olan sistem kullanıcılara kendi konumlarını da rahatlıkla belirlemelerine yardım ediyor. Tüm dünyada bu sistemin kullanılabilmesi için 2010 yılına kadar 24 adet Glonass-M ve Glonass-K uydusunun aktif hale gelmesi gerekecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious