Putin'e partisinden liderlik daveti

Putin'e partisinden liderlik daveti.10688
  • Giriş : 14.04.2008 / 18:27:00

Rusya'da iktidardaki Birleşik Rusya Partisi (BRP), görev süresi 7 mayısta sona erecek Devlet Başkanı Vladimir Putin'e partinin başına geçmesi için teklifte bulunacaklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BRP'nin bugün başlayan kongresinde yapılan açıklamada, parti liderliği için yeni makam oluşturulacağı ve bu makamın Putin'e önerileceği kaydedildi. BRP'nin oluşturacağı yeni başkanlık makamı, Putin'in günlük yönetim işlerinden muaf kalmasını sağlayacak.

Putin, daha önce yaptığı açıklamada, 7 mayısta yemin ederek görevine başlayacak yeni Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in Başbakanlık teklifini kabul ettiğini belirtmiş, ancak BRP başkanlığı konusunda bilgi vermemişti.

Analistler, Putin'in Başbakanlığın yanı sıra parti liderliğini de kabul etmesi halinde, bunun Putin'in Rus siyaseti üzerindeki etkisini uzun yıllar sürdürmek isteyeceğinin bir göstergesi olacağını savunuyor.

Kremlin'den Putin'in teklifi kabul edip etmeyeceği konusunda bir açıklama gelmezken, Putin'in BRP kongresinin ikinci gününe yarın katılacağı kaydedildi.

BRP Başkanı Boris Grızlov yaptığı açıklamada, ''Sayın Putin'e teklif edebileceğimiz somut bir mevki hakkında konuşuyoruz şimdi. O da partinin başkanlık mevkisi'' dedi.

Yetkililer, parti liderinin idari bir rolü olmayacağını, ancak liderin partinin tüm stratejisi üzerinde kontrolü elinde bulunduracağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious