"Putin'e yönelik asparagasın arkasında ABD var"

  • Giriş : 21.04.2008 / 16:43:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in eşinden ayrıldığı ve Duma milletvekili Alina Kabayeva ile evleneceği ile ilgili iddialar Rusya'da tartışılmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İddiaların yayınlandığı dönemde fazlaca konuşmayan Rus uzmanlar, şimdi Putin'in iddiaları yalanlamasının ardından bir biri ardına ilginç yorumlar geliyor. Buna göre Putin'e yönelik bu asparagasın arkasında ABD var. Hedefte Rusya ile Avrupa Birliği arasında ilişkilerin gelişmesini engellemek.

Rus Argumenti Faktı gazetesine açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Diplomasi Akademisi öğretim üyesi Prof. Dr. İgor Panarin bir çeşit dezenformasyon savaşı ile karşı karşıya kaldıklarını savundu. Panarin açıklamasında, 'Dikkat ediniz: Evlilik hikâyesiyle ilgili bilgi, Putin'in Birleşik Rusya Partisi'ne başkanlık önerisini kabul ettiği günde ortaya atıldı. Bu tür şeyler tesadüfî gelişmez. Burada önemli siyasi güçlerin parmağı var. Bunlar içerde değil. Dışarından, Rusya'nın jeopolitik rakibi olan güçlerin yönlendirmesi ile ortaya çıktı.' dedi.

Panarin, Putin'in İtalya temaslarında konunun yoğun bir şekilde dünya medyasında yer aldığına dikkat çekerek Rusya-AB ilişkileri açısından çok önemli olan gezinin gölgelendiğini iddia etti. Putin'in başkan olarak çıktığı son gezide Rusya-AB anlaşmasının yenilenmesi, enerji alanında işbirliğinin geliştirilmesi ve önemli ekonomik anlaşmalara imza atılması bekleniyordu. Panarin değerlendirmesinde Rusya'nın Avrupa ülkelerinden birçoğu ile ikili iyi ilişkiler içinde olduğunu hatırlatarak, 'Bu yakınlaşma Avrupa dışı güçleri rahtsız ediyor. İddia ediyorum. Bu asparagas Rusya'yı Avrupa'nın dışında tutmak isteyenlerin işi.' değerlendirmesi yaptı.

Gazeteye konuşan ikinci uzman Rusya Siyasi Teknolojiler Merkezi Başkan Yardımcısı Sergey Miheyev ise, olayın ciddi bir provokasyon olduğunu kaydetti. Miheyev, 'Bu ciddi bir provakosyon. Birileri, Putin'in itibarını zayıflatmak istiyor. Şimdi Putin Başbakan olacak, dolayısıyla statüsü uygulamada zayıflayacak. Bu dönemde başkaca da iftiralarla çamur atarak popülaritesini zayıflatmak istiyorlar.' açıklamasında bulundu.

Bilindiği üzere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin iddiaları gripli burunlarını kendi özel yaşamına sokmak olarak nitelemişti. Haberi yayınlayan Moskovskiy Korrespondent gazetesi yayından sonra özür dilese de kapatılmaktan kurtulamadı.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious