Putin'i evlendiren gazete bedelini ağır ödedi

Putin'i evlendiren gazete bedelini ağır ödedi.10688
  • Giriş : 19.04.2008 / 13:31:00

Putin'in eşinden ayrıldığı ve Duma milletvekili Alina Kabayeva ile evleneceği ile ilgili iddiaları yazan gazete Moskovskiy Korrespondent maddi gereçeklerden dolayı faaliyetini durdurduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İnterfax'a açıklamalarda bulunan "Natsionalnaya Mediakompaniya"(Milli Media Şirketi) Holdingi Genel Müdürü Artem Artemov Moskovskiy, Korrespondent gazetesinin artık finansının durdurulduğu gerekçesi ile faaliyetlerine son verdiğini söyledi. Ayrıca gazetenin internet sayfası www.moscor.ru da bugünden itibaren kapanacağı kaydedildi.

Artemov yaptığı açıklamada finansı durdurma kararının gazetenin çok masraflı olduğundan kaynaklandığını kaydetti. Gazete redaktörü ile anlaşmazlıkları da dile getiren Artemov, gazete genel yayın yönetmeni Grigoriy Nehoroşev'in istifa ettiğini söyledi. Artemov, "Ayrıca gazetenin kapatılması Putin ile Kabayeva'nın haberi ile ilgili değil. Söz konusu bile olamaz. Tamamen gelir-gider konusu." dedi.

Gazete internet sayfasına konan duyuruda Putin'in evleneceği ile ilgili haberin bazı duyumlara göre yapıldığı, ispatlanabilir verilere dayanmadığı kabul ederek haberin yayınlanabilmesi için yeterli zemin bulunmadığını belirtmişti. Açıklamada "Umarız kimseyi üzmemişizdir. Bundan dolayı taraflardan özür dileriz. Gazetecinin özel hayata ne kadar girebileceği konusu da böylece tartışmaya açılmış oldu." şeklinde ifadelere yer verilmişti.

Gazeteye maddi destek sağlayan işadamı Aleksandr Lebedev de dün katıldığı radyo canlı yayında haberden kaynaklanan tepkilerin kendisine zarar verdiğini belirterek konuyu kendisinin de gazetede çıkan haberden öğrendiğini kaydetmişti. Lebedev, "Bu kadar tepki beklemiyordum. Bana göre bu haber yüzde 80, belki de yüzde 100 yanlış." yorumunda bulunmuştu. Tepkilere yol açan "Putin Kabayeva ile mı evleniyor?" başlıklı haber "Moskovskiy Korrespondent" gazetesinde 11 Nisan tarihinde yayınlanmıştı.

İtalya'nın Sardinya adasında temaslarda bulunan Putin önceki gün basın mensuplarının konu ile ilgili sorularını cevaplamıştı. Putin, "Ne söylüyorsunuz. Konuştuğunuz şeylerin tek kelimesi bile doğru değil." diyerek, bu durumu 'gripli burnu başkasının özel yaşamına sokmak' olarak nitelemişti. Putin, "Politikacıların 'camlı köşk' te oturdukları ilgili hikâyeyi biliyorum. Toplum liderlerinin nasıl yaşadığı ve özel hayatında neler olduğu ile ilgilenebilir. Ama, bazı sınırlamalar olmalı. Herkesin bir özel hayatı var. Buna kimsenin karışma hakkı yok. Hele birilerinin fanteziler kurarak, grip burunlarıyla bir başkasının hayatına müdahale etmesini çok yadırgarım". demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious