Putin'in annesi Putin'den utanıyor

Putin'in annesi Putin'den utanıyor.13332
  • Giriş : 07.12.2008 / 10:27:00

Dünyanın en güçlü liderlerinden Putin’in annesi olduğunu iddia eden Vera Putina,‘Annesi olmaktan gurur duyardım, savaştan beri utanıyorum’ dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile ilgili ilginç bir iddia ortaya atıldı. Yaşlı bir Gürcü kadın, Putin'in kendi öz oğlu olduğunu ve onu 10 yaşındayken dedesi ve büyükannesine bıraktıktan sonra bir daha yüz yüze gelmediğini söyledi.

Vera Putina adlı kadın, Rusya Başbakanı'nın 7 yaşındayken çekildiğini iddia ettiği bir fotoğrafı da gösterdi. İngiliz Daily Telegraph gazetesinin söz konusu kadına dayandırdığı habere göre Putin'in babası Platon Privalov adlı bir mekanikçi. Vera Putina, Privalov'un başka bir kadınla evli olmasına rağmen kendisiyle beraber olduğunu ifade etti. Vladimir Putin'in 1950 yılında doğduğunu ve kendisinin de iki yıl sonra Giorgi Osepahvili adlı Gürcü bir askerle evlendiğini söyleyen Vera Putina, asker eşinin baskısı altında kalarak, oğlunu 1960 yılında Rusya'daki dedesi ve anneannesinin yanına bıraktığını aktardı. Putin, otobiyografisinde çocukluğunun St.Petersburg'da geçtiğini, annesinin bir fabrika işçisi, babasının ise eski bir Sovyet donanma üyesi olduğunu yazmıştı. 82 yaşındaki Gürcü kadın ise St.Petersburg'lu ailenin Putin'i Rusya'da yaşayan dedesi ve büyükannesinden evlat edinmiş olabileceğini söyledi. Putin'in çocukken takma adının 'Vova' olduğunu dile getiren Vera Putina, oğlunu 10 yaşındayken terk ettikten sonra onu ilk kez 1999'da televizyonda gördüğünü kaydetti. Bu kadar uzun süre sonra oğlunu nasıl tanıdığı sorulan Vera Putina, "Oğlumu tanıyamayacağımı mı sanıyorsunuz?" şeklinde konuştu. Oğluyla Gürcistan'a karşı savaş açana kadar gurur duyduğunu ancak ağustostaki savaştan sonra ondan utandığını sözlerine ekledi. Putin'in sözcüsü önceki gün iddiaları yalanlayarak, hikâyenin gerçeklerle hiçbir şekilde uyuşmadığını açıkladı. Öte yandan, Putin'in geçmişiyle ilgili ayrıntılı bilgiler mevcut değil. Bunun yanı sıra Vera Putina'nın yaşadığı Gürcistan'ın Metekhi köyündeki ilkokulda Putin'in 1959-60 arasında öğrenci olduğu kayıtlı. 2000 yılında Ukrayna'nın başkenti Kiev yolunda özel uçağının düşmesi sonucu hayatını kaybeden Rus gazeteci Artyom Borovik'in Vera Putina'nın hikâyesini yazmak üzere olduğu iddia edilmişti. Aynı yıl Putina'nın görüntülerini çeken İtalyan gazeteci Antonio Rossi de Tiflis yakınlarında vurularak öldürülmüştü. Vera Putina, iddialarını ispatlamak için Rusya Başbakanı ile DNA'larını karşılaştırmaya hazır olduğunu vurguluyor.

Putin'in uyruğu Gürcü'ymüş

Vera Putina'nın yaşadığı Gürcistan'ın Metekhi köyündeki ilkokulda Vladimir Putin'in 1959-60 yıllarında öğrenci olduğu kayıtlı ve uyruğu Gürcü olarak gözüküyor. Vera Putina, Putin'e ait olduğunu ileri sürdüğü çocukluk fotoğraflarını hâlâ saklıyor. Rusya Başbakanı Putin ise daha önceki bir açıklamasında annesinin 1998'de, babasının da 1999'da öldüğünü söylemişti.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*