Putin'in başkanlığı bir hafta kısaldı

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Rusya'da 9 Mart 2008'de yapılacağı açıklanan başkanlık seçimleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile bir hafta öne alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya Federasyonu seçim Kurulu Başkanı Aleksander Veshnyakov düzenlediği basın toplantısında Başkanlık seçimlerinin 2008 Mart ayının ikinci Pazar günü yapılacağını açıklamıştı. 8 Mart Kadınlar günü dikkate alınmadan belirlenen takvim 2 Mart 2008 olarak değiştirildi.

Rusya genelinde tatil olan kadınlar günü geniş katılımlı programlarla değerlendiriliyor. Putin'in bir hafta önce başkanlığı bırakmasına neden olacak yeni takvim, "Kadınlar Putin'in başkanlık süresinin kısalmasına neden oldu" yorumlarına yol açtı.

Kremlin'de ikinci dört yılını tamamlayan Başkan Vladimir Putin'in görev süresi doluyor ve anayasaya göre de üçüncü dönem için aday olması mümkün değil. Putin'in destekleyeceği bir adayın seçilme şansı yüksek gözükürken Putin yanlıları herhangi bir anayasal değişiklikle Putin'in üçüncü dönem de başkan olarak kalmasını istiyor. Yüzde 70'ten fazla halk desteğine sahip olan Putin'in 2012 yılında tekrar başkan seçilmesi de düşünülen alternatifler arasında.

Putin anayasayı korumakla görevli başkanın böyle bir girişimde bulunmasını doğru bulmazken üçüncü dönem için bir çaba içinde de bulunmuyor. "Koskocaman bir ülkenin geleceğini benim gibi bir insanın kaderine bırakmak kabul edilemez." ifadelerine kullanan Putin kendisinden sonrası için de seçimler yaklaştığında açıklama yapabileceğini söyledi.

Bununla birlikte Putin sonrası için iki ismin öne çıktığı kaydediliyor. Ulusal hayat standardının yükseltilmesi ile ilgili milyar dolarlık fonların projelendirilmesi ve uygulanmasından sorumlu Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Medvedev Putin sonrası için en çok konuşulan isim. Putin'in KGB döneminden arkadaşı Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov da muhtemel adaylar arasında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious