Putin'in doğum günü eylemlerle geçti

  • Giriş : 08.10.2007 / 10:43:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:15:07

Rusya Devlet Başkanı Putin’in 55. yaş günü, geçen yıl öldürülen muhalif gazeteci Politkovskaya’nın ölüm yıldönümüne rastladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazeteciyi anmak için Moskova ve Berlin'de yüzlerce kişi bir araya geldi; Putin yandaşları da sokaklarda gövde gösterisi yaptı.
Devlet başkanlığı seçimlerinde anayasa gereği aday olamayan ancak başbakanlık koltuğuna oturabileceğinin sinyallerini veren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 55. yaş gününü eşi ve yakın çalışma arkadaşlarıyla Kremlin Sarayı'nda kutladı.

Putin'in eski Sovyet cumhuriyetlerinin liderleriyle Duşanbe'de kutlayacağı açıklanan doğum gününü, neden Kremlin'de gerçekleştirdiği ise açıklanmadı.

Putin'un doğum günü, geçen yıl öldürülen muhalif gazeteci Anna Politkovskaya'nın ölüm yıldönümüne rastlayınca farklı sahneler yaşandı. Politkovskaya'ya sevenler, onu anmak için Moskova ve Berlin'de bir araya geldi.

Politkovskaya için bir araya gelenler cinayetin arkasındaki sırrın çözülmesini isterken, Putin yandaşları da sokaklardaydı. Yaklaşık 10 bin kişi Moskova sokaklarında üzerlerinde Putin yazan tişörtlerle yürüdü, devlet başkanı lehine sloganlar attı.

Politkovskaya'nın öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma çerçevesinde Ağustos ayında cinayetle ilgili olarak 10 kişinin gözaltına alındığı açıklanmıştı.

Çeçenistan'daki insan hakları ihlalleriyle ilgili araştırmalarıyla da bilinen Politkovskaya'nın öldürülmesiyle ilgili Kremlin'den ise şu ana kadar herhangi bir açıklama gelmiş değil.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious