Putin'in köpeği uydu üzerinden izlenecek!

Putin'in köpeği uydu üzerinden izlenecek!.12067
  • Giriş : 25.12.2007 / 13:57:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Labrodor cinsi köpeği Koni'nin takibi için uydu üzerinden izleme sistemini kullanmak istediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya, Koni'yi Almanya Başbakanı Angela Merkel - Putin görüşmesinde tanıdı. Soçi'de yapılan ikili görüşmede bir anda salona giren Koni Merkel'in oturduğu koltuğun yanına gitti. Bu sırada köpeği gören Merkel, endişeye kapılarak Putin'den köpeği hakkında bilgi aldı.

Bakanlar Kurulu toplantısından Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov tarafından Global Navigation Satellite System (Küresel Uydu İzleme Sistemi - GLONASS) ile ilgili kendisine verilen brifingde konuşan Putin, bu sistemi köpeği için de kullanmak istediğini söyledi.

Bu konuda Rusya'daki çalışmalar hakkında bilgi alan Putin, İvanova "Ben ne zaman köpeğim Koni'nin fazla uzağa kaçmaması için gerekli cihazları alabileceğim." diye sordu. İvanov ise köpek ve kediler için uydudan izleme sisteminin gelecek yılın ortalarından özel tüketiciler için satışa sunulacağını söyledi.

GLONASS uydu izleme sistemi Sovyetler döneminde, ABD'nin Global Positioning System' e (Global Konumlama Sistemi - GPS) karşı geliştirildi. O dönemde GLONASS başlatıldığında Rusya'nın toplam 24 uydusu bulunuyordu. Sovyetler Birliği'nin çökmesi ile sistemin sahip olduğu uydu sayısı giderek azaldı. Son dönemlerde Rus ekonomisinin gelişmesi ile sistemin yeniden canlandırılarak küresel tüketicilere sunma kararı alındı.

Bu çerçevede ülkede başlatılan çalışmalar son yıllarda hız kazandı. Bugün Kazakistan'ın Boykonur Uzay Üssü'nden 3 adet GLONASS uydusunun uzaya fırlatılacağı bildirildi. Sergey İvanov , GLONASS sisteminin Rusya sahasının tamamını kapsaması için gerekli olan 18 uydu sayısına ulaşılacağını bildirdi. İvanov, sistemin dünya genelinde kullanılmasına 2010 yılında başlanılacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious