Putin'in sert Kosova çıkışı

Putin'in sert Kosova çıkışı.9537
  • Giriş : 14.02.2008 / 13:55:00
  • Güncelleme : 14.02.2008 / 14:00:24

Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin kimseyi üzmek istemediğini, ancak Kososva'nın bağımsızlığında hızlı hareket edenlerin Kuzey Kıbrıs'ı tanımak için neden kırk yıldır beklediklerini sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Putin, "Kosova sorunu gibi siyasi sorunlar bir ülkeyi tatmin etme şeklinde çözülmemeli. Bu tür konularda uluslararası hukukta tek uygulama olmalı. Kırk senedir tanınmamış bir Kuzey Kıbrıs devleti var. Bunu neden kabul etmiyorsunuz? Haydi kabul edin." dedi.

Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin 2 Mart'ta yapılacak başkanlık seçimlerinin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) izlememe kararı alması ile ilgili eleştirilerini yükselterek "Kimse bize ne yapmamız gerektiğini öğretmesin." dedi. Putin, "Bizce AGİT'in çoktan yapılanmasında değişiklik yapması gerekiyor. Rusya üzerine aldığı sorumlulukları her zaman yerine getiriyor. Bunu tüm basın mensuplarının bilmesini istiyorum. AGİT temsilcilerini kabul edeceğiz diye bir belge imzaladık. Ama kaç kişi olacağı ve hangi süre ile çalışacakları anlaşma metninde yoktu. Bunu kurul kendisi sonradan oluşturdu." ifadelerini kullandı.

"RUSYA EKONOMİK LİDER OLACAK"

Rusya'nın ekonomik yapılanmasının yeni piyasa şartlarına göre restore edildiğini ifade eden Putin, "Rusya küresel ekonomik lider olacak. Son yirmi yılda benzer bir gelişimi çok az ülke başardı. Bu ülkeler de Tayvan, Malezya, Çin, Tayland ve Singapur gibi asya ülkeleri. Rusya'da bu ülkeler arasında. Bu bizim büyük başarımız." değerlendirmesinde bulundu.

Putin ABD başkanlık seçimlerinde kimin kazandığına bakmaksızın Moskova-Washington hattının pozitif ilişkileri en azından ortaklık seviyesinde diyalog noktasında devam etmesi gerektiğini belirtti. Putin, "Amerikan halkı kimi seçerse biz buna saygı duyarız. Biz seçilen başkanla işbirliği içinde oluruz." dedi.

PUTİN: "ABD'NİN FÜZE SİSTEMLERİNİ HEDEF ALIRIZ"

Putin, ABD'nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne füze savunma sistemlerini yerleştirmesi durumunda Rusya'nın da bu sistemleri hedef alabileceğini söyledi. Putin, "Bizim askeri yetkililerimiz, uzmanlarımız inanıyor ki bu sistem kurulursa, ulusal güvenliğimizi tehdit edecek. Biz de bizi tehdit eden hedeflere doğru hedef almamız büyük bir ihtimal. Bu sorun bizim tarafımızdan oluşturulmadı." değerlendirmesi yaptı.

Rusya lideri Ukrayna'dan herhangi bir tehdit algılaması olması durumunda bu ülkenin de hedef alınabileceğini kaydederek, "Bizim nükleer füzelerimiz, benim düşünceme göre, ulusal güvenliğimizi tehdit eden tarafa yönelmesi gerekir." ifadelerini kullandı.

Stratejik birliklerin askeri tatbikatlara devam edeceğini belirten Putin, "Batı ile karşı karşıya gelmek istemeyiz. Umuyorum ki bu hiç bir zaman olmaz. Askeri birliklerimiz ve pilotlarımızın eğitimleri devam edecek. Uçmadan bu olmaz. Biz buna devam edeceğiz." dedi.

"MEDVEDEV'E TAMAMIYLA GÜVENİYORUM"

Putin kendisinden sonra Kremlin'e aday olarak başbakan birinci yardımcısı Dmitri Medvedev'in Birleşik Rusya ve diğer partiler tarafından önerilmesinin ardından kendisine destek verdiğini söyledi.

Rusya'da 2 Mart'ta yapılacak başkanlık seçimleri öncesi Putin'in Medvedev'e destek açıklaması anlamlı bulundu. Putin Medvedev'in iyi bir başkan olacağını belirterek, "Kendisine güveniyorum. Kendisine sadece güveniyorum. Genç, organizasyon kabiliyeti yüksek. Uzun yıllardan beri tanıyorum. Aramızda uyumlu bir kimya var. Ülke yönetimini kendisine devretmekten endişe etmiyorum." dedi.

Putin kendisinin Birleşik Rusya Partisi'nin başına geçme gibi bir hedefi olmadığını ifade ederek, "Herhangi bir partinin lideri olmak üstemiyorum." açıklaması yaptı. Putin daha önce Medvedev'in seçilmesi durumunda başbakan olarak görev yapabileceğini açıklamıştı.

"SEKİZ YIL BOYUNCA ÜLKEM İÇİN BİR KÖLE GİBİ ÇALIŞTIM."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin son basın toplantısında halkın kendi yönetiminden memnun olduğunu ifade ederek, kendisinin sekiz yıl boyunca geç saatlere kadar ülkesi için köle gibi çalıştığını söyledi.

Rusya'nın tüm özerk Cumhuriyetleri ve bölgeleri ile birlikte tek bir ülke haline geldiğini ifade eden Putin, "Tek bir anayasamız bile yoktu. Şimdi birlik sağlandı ve geleceğe bakıyoruz." dedi. İnsanların yıllık ortalama gelirlerinin yüzde 10-12 arasında arttığını, ücretlerin yüzde 16 arttığını ifade eden Putin, "Makroekonomik değerler de halkımızın memnun olacağı seviyede." dedi.

"ÜÇÜNCÜ KEZ ASLA DÜŞÜNMEDİM"

İlk günden itibaren kendisinin hiç bir zaman üçüncü dönem düşünmediğini ifade eden Putin, "Bu prensip meselesi. Teknik mesele değil. Bu beni hiç bir zaman cezbetmedi. Anayasaya saygılı olmayı kafama koymuştum. Bunu asla ihlal etmeyi düşünmedim." ifadelerini kullandı. Putin, "Rusya hukuk ve demokrasi ülkesi olması gerekir. Bir koltuğa oturunca o ölünceye kadar senin değildir. En bağımlı hastalık iktidardır. Kimileri sigara bağımlısı olur. Kimileri de -Allah affetsin- uyuşturucu bağımlısı olur. Kimisi de iktidar bağımlısı olur. Bu beni hiç tahrik etmedi. Allah bana böyle bir imkan verdiği için minnettarım." ifadelerini kullandı

Rusya lideri gelenek haline gelen yıllık basın toplantısına binden fazla yerli yabancı basın mensubu katıldı. Birinci Kanal, Rossiya Tv ve Vesti-24 televizyonlarının canlı verdiği toplantı kremlin.ru internet sitesinden de canlı olarak veriliyor. Geçen yıllardan fakrlı olarak Kremlin yetkililerinin de basın toplantısına katılmaları ve Rusya liderini dinlemeleri dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious