Putin'in yeni Başkan adayı İvanov mu?

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Putin Savunma Bakanı Sergey İvanov'u Başbakan Birinci yardımcılığına getirerek sivil politikada daha fazla görev üstlenmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sergey İvanov'un (54) 2001 yılından bu yana yürüttüğü Savunma Bakanlığı'na da Federal Vergi Servisi Başkanı Anatoly Serdyukov (45) getirildi. Moskova'da basına açıklama yapan Serdyukov kendisinin ekonomi ve hukuk üzerine iki üniversite diploması olduğunu, üniversiteden sonra orduda 1,5 yıl görev yaptığını söyledi. Serdyukov, Yukos'a karşı düzenlenen milyar dolarlık vergi davalarında başarılı operasyonlar gerçekleştirmişti.
İvanov'u çalışmalarından dolayı öven Putin, "Kendisi Savunma Bakanlığı görevini başarı ile tamamladı. Aynı anda iki koltukta oturması zor olacaktı." dedi. Putin savunma endüstrisi ve sivil ekonomik sektörün koordineli bir şekilde çalışması ile ilgili İvanov'un hükümetteki sorumluluklarının genişletildiğini söyledi.

Putin'in açıklamasından sonra değerlendirmede bulunan İvanov, "Rusya savunma gücünün geliştirilmesinde önemli başarılar sağlandı. Şimdi de sivil siyasete dönüyorum. Görevde bulunduğum sürede Ordu ile sıkı bağlar oluşturduk, bundan sonraki görevlerimde orduya önemli destek sağlayacağım." dedi.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı'nın etkinliğinin artırılmasını isteyen Putin yeni bakanın daha çok milyar dolarlık askeri harcamaları sağlıklı yönetmesini ve 2015 yılına kadar ordunun yeniden yapılanması projesi için etkili bir çalışma yapmasını istedi. Putin bugünkü atamaları çerçevesinde Sergey Narushkin'i de dış ekonomik ilişkilerden sorumlu Başbakan yardımcılığına getirdi. Yeni atanan üç siyasetçi İvanov, Serdyukov ve Narushkin Putin'in memleketi St. Petersburg'dan. Üçünün de Putin'e bağlılıklarının tartışma götürmediği kaydediliyor. Putin Başkanlık seçimlerine bir yıl kala Kremlin'deki etkinliğini daha da artırdığı belirtiliyor.

İVANOV'UN ÖNÜ AÇILDI

Savunma Bakanı olarak bir kişinin daha fazla popüler olmasının beklenmediğine değinen uzmanlar Kremlin'in yeni başkan adayının önünü açtığını savunuyor. Rusya Savunma Bakanlığı rüşvet ve dayak skandallarının sıkça yaşandığı yıpratıcı bir görev yeri olarak biliniyor. Uzmanlara göre İvanov'un öne çıkarılması başkanlık seçimlerinde şansını artıracak. İvanov yeni görevi ile birlikte başkan adayları arasında ismi geçen Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Medvedev'le aynı siyasi konuma getirilmiş oldu.

Bununla birlikte yeni atamaların İvanov'un prestijini artırma yerine azalttığını savunanlar da var. Halkın gözünde prestijli bir makam olan hükümetteki savunma bakanlığı koltuğunu kaybetmesinin halk açısından olumsuz bir algılamaya neden olacağı belirtilen yorumlarda, "İnsanlar yönetimin siyasi hesaplarına bakmazlar. Onlara göre İvanov savunma bakanlığı görevinden alındı. Gerisi onları ilgilendirmez." denildi.


ÇEÇENİSTAN'IN YENİ LİDERİ KADİROV

Putin Çeçenistan Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa eden Ali Alkanov'u Rusya Federasyonu Adalet Bakanlığı Yardımcılığına atadı. Alkanov'un istifası ile boşalan Cumhurbaşkanlığı görevine Ramazan Kadirov atanırken, Çeçenistan'da yeni seçimlerin düzenlenebileceği belirtiliyor. Ali Alkanov, kendisinden önce bu görevi yapan Ahmed Kadirov'un suikast sonucu öldürülmesinin ardından, 2004 Ekim ayında yemin ederek bu göreve başlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious