Putin'in yeni başkan adayı İvanov mu?

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Vladimir Putin, başbakan birinci yardımcılığına getirdiği Savunma Bakanı Sergey İvanov'un siyasette daha etkin olmasını istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı Sergey İvanov'u başbakan birinci yardımcılığına getirerek sivil politikada daha fazla görev üstlenmesini istedi. Putin'in bu adımı, 'İvanov'u halefi olarak belirledi' yorumlarına yol açtı.

Sergey İvanov'un (54) 2001'den bu yana yürüttüğü Savunma Bakanlığı'na da Federal Vergi Servisi Başkanı Anatoly Serdyukov (45) getirildi. Serdyukov, Yukos şirketine karşı düzenlenen milyar dolarlık vergi davalarında başarılı operasyonlar gerçekleştirmişti. Putin, Sergey Narushkin'i de dış ekonomik ilişkilerden sorumlu başbakan yardımcılığına getirdi. Yeni atanan isim de Putin'in memleketi St.Petersburg'dan. Atamalar, başkanlık seçimlerine bir yıl kala Putin'in Kremlin'deki etkinliğini daha da artırma hamlesi olarak yorumlandı. Savunma bakanı olarak bir kişinin daha fazla popüler olmasının beklenmediğine değinen uzmanlar, Kremlin'in yeni başkan adayının önünü açtığını savunuyor. Uzmanlara göre İvanov'un öne çıkarılması başkanlık seçimlerinde şansını artıracak. Putin, Çeçenistan cumhurbaşkanlığı görevinden istifa eden Ali Alkanov'u ise Rusya Federasyonu Adalet Bakanlığı yardımcılığına atadı. Alkanov'un yerine Ramazan Kadirov atanırken, Çeçenistan'da yeni seçimlerin düzenlenebileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious