Rabia selamı bütün dünyanın gündeminde

Rabia selamı bütün dünyanın gündeminde.31222
  • Giriş : 21.08.2013 / 08:52:00

Mısırlıların katliam anlarında bile verdikleri Rabia selamı, dünyanın gündeminde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mısır'da darbe karşıtı gösterilerin sembolü haline gelen 'Rabia işareti' dünyada son yılların en etkili kampanyasına ilham kaynağı oldu. Türkiye'den başlayan büyük kampanyayla 'Whatisr4bia' adlı etiketi twitter'da en üst sıralara yerleşti.

Mısır'da, darbe karşıtı gösterilerin sembolü olan 'Rabia' işareti dünya gündemine oturdu. Kanlı saldırılara sahne olan Rabiatül Adeviyye Meydanı'nın adındaki 'Rabia' (dört) kelimesine izafeten oluşturulan sembol, sosyal medyada son yılların en etkili darbe karşıtı kampanyasına ilham kaynağı oldu. Türkiye'deki darbe karşıtı aktivistlerin öncülük ettiği kampanya kapsamında ilk önce 'R4bia.com' adlı internet sitesi kuruldu. Ardından da eş zamanlı olarak 'twitter'da, 'Whatisr4bia' etiketi oluşturuldu. Etiket Türkiye'de rekor sayılabilecek bir hızda TT (Trending Topics-Çok konuşulanlar) oldu, ardından da dünya listelerine girdi.

TWITTER'DA BAŞLADI KITALARI AŞTI

Asya'dan Avrupa'ya, Afrika'dan Amerika'ya dünyanın dört bir yanından kullanıcıların büyük ilgi gösterdiği etiket global ölçekte de TT haline geldi. İnternet haber sitelerinin yanı sıra, Türkiye'de birçok televizyon kanalı da 'Rabia' sembolünün öne çıktığı video klipler yayınlayarak kampanyaya destek sundu. Pakistan, Irak, Katar, Mısır, Bosna Hersek, Malezya ve Endenozya başta olmak üzere Avrupa ve Amerika'dan da binlerce kullanıcı 'Whatisr4bia' etiketi altında hem yazılı mesaj hem de fotoğraf paylaştı. Sosyal medya üzerinden yayılan 'Rabia işareti'ni kendi profil resmi haline getiren kişilerin sayısının 100 milyonun üzerinde olduğu açıklanmıştı.

Ünlülere 'mahalle baskısı'

'R4BİA' işaretini sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarında kullanan ünlüler, küfür ve hakarete varan tepkilerle maruz kaldı. Hande Yener, Alişan, Kutsi, Özcan Deniz, Sinan Akçıl gibi ünlü 43 ismin menajeri Polat Yağcı, birçok sanatçının, Mısır'da yaşanan katliamlara tepki olarak profil fotoğrafını 'R4BİA' işaretiyle değiştirdiğini belirterek, 'Fakat tuhaf bir baskıyla karşılaşıldı. Bunun siyasetle ilgisi yoktu ama kasıtlı olarak belli bir grup, sanatçılarımıza hakaretler ve küfürler yağdırarak, onları geri adım atmaya zorladı' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*