Radikal'de 2 isim görevden alındı!

Radikal'de 2 isim görevden alındı!.5692
  • Giriş : 05.12.2007 / 18:39:00

Doğan Medya Grubu'nda Şık ve Günel'den sonra Radikal gazetesindeki 2 deneyimli ismin işine de son verildi. ÇGD, "Haksız ve hukuksuz tutum" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Doğan Medya Grubu, Radikal gazetesinin deyenimli muhabirleri Adnan Keskin ile Soner Arıkanoğlu'nun görevlerine son verdi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), gelişmeyi “basında öteden beri süregelen kıyım ve haksızlığın yeni bir örneği” olarak nitelendirdi.

ÇGD: İŞTEN ÇIKARMALARDA GEREKÇELER ZORLAMA

Yeterli sendikal gücü olmayan, iş güvencesinden yoksun medya çalışanları üzerindeki baskı ve işten çıkarmaların basının yeni bir ayıbı olduğunu savunan ÇGD, yaptığı yazılı açıklamada, “ÇGD Genel Yönetim Kurulu olarak arkadaşlarımıza yapılan bu haksız ve hukuksuz tutumu kınıyoruz” denildi.

Keskin ve Arıkanoğlu"nun “zorlama gerekçelerle işten çıkarıldıklarını” ileri süren ÇGD, diğer yandan da iki gazetecinin hakkı olan tazminatlarının da “çeşitli belirsizlik ve oyunlarla kısılmaya çalışıldığı, düşük hesaplanma yolu zorlanarak hak gaspı hesapları yapıldığını” açıkladı.

EN SON 40 KİŞİ İŞTEN ÇIKARILDI

Gazete, 29 Haziran'da da, yaklaşık 40 gazeteciyi ve yazarı işten çıkarmıştı. Yönetim işten çıkarmaları ekonomik daralmaya bağlı yüzde 20 küçülme kararıyla açıklarken gazetecilerden bir kısmı haksız işten çıkarıldıkları gerekçesiyle dava açtılar.

İşten çıkarılan gazetecilerin ve yazılarına son verilen yazarların arasında, Metin Yener, Adem Altan, Yiğit Bulut, Uğur Civelek, Haydar Ergülen, Doğan Sarsar, Sibel Ünlü, Adil Küçük, Müjdat Tolu, Merve Bilge, Yasemin Eminli, Taylan Polat, Fazlı Tokat, Özer Bayraktar, Celal Başlangıç, Turgut Tarhanlı, Atilla Özsever, Belgin Demirel, Ersel Ergüz, Mahmut Hamsici, Emre Boztepe, Şule Çizmeci, Olkan Özyurt, Serkan Taycan, Nazmi Belge, Mustafa Kalyoncu, Osman Işıldurmuş, Serpil Birgen, Tarhan Erdem de yer alıyor.

GAZETECİLER BAHANEYLE İŞTEN ATILIYOR

Gazete, 2 Mayıs 2005 tarihinde de diğer bir deyenimli muhabiri Ahmet Şık"ı işten çıkarmıştı. Şık, işten çıkarılmasından bir süre önce, çalıştığı Radikal gazetesinde haftalık çalışma sürelerinden fazla çalıştırıldığı, bayramlarda, resmi tatillerde çalıştırıldığı, bunlar için de fazla çalışma ücreti ödenmediği ve işyerinde kreş bulunmadığı için dava açmıştı.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi de 12 Temmuz 2007 tarihinde Ahmet Şık'ın işe iadesine dair Bakırköy İş Mahkemesi'nin aldığı kararı onamış, ayrıca gazeteciye toplam 10 aylık ücreti tutarında tazminat ödemesine karar vermiti.

İşten çıkarılan diğer bir gazeteci, deneyimli çevre muhabiri İbrahim Günel ile ilgili olarak da, Bakırköy 3. İş Mahkemesi, işverenin "tamamen soyut nedenlere dayalı” işten çıkarmayla ilgili iddiasını kanıtlayamadığına hükmetmişti.

ERDİNÇ MAHKEMEDE HAKKINI ARIYOR

Performans düşüklüğünü gerekçe göstererek “Sabah” gazetesindeki işinden olan Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) İstanbul Şube Başkanı Cengiz Erdinç, halen İstanbul İş Mahkemesi"nde hakkını arıyor.

Merkez Grubu"nun davalı olduğu “sendikal faaliyetlere bağlı iş aktinin feshedilmesi” ile ilgili davada 30 Ocak 2008 tarihinde tarafların tanıkları dinlenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious