Rahibin katil zanlısı hakim karşısına çıktı

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Santa Maria Katolik Kilisesi rahibi Andrea Santaro'yu öldürdüğü gerekçesiyle tutuklu bulunan O.A.'nın(16) bugün ikinci duruşması yapıldı. Duruşmada yaklaşık 10 dakika kalan O.A.'nın üçüncü duruşması 13 Temmuz'a ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tutuklu bulunduğu Bahçecik E Tipi Kapalı Cezaevi'nden sabah saatlerinde adliyeye getirilen O.A'nın ikinci duruşması yaklaşık 10 dakika sürdü. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Dursun Kaya Güleç, Adalet Bakanlığı Eğitim Daire Başkanlığı'nın Maçka İlçesi'nde düzenlediği sempozyum nedeniyle duruşmaya katılmadı. Yerine duruşmada hakim İzzet Kabal görev aldı.

O.A, duruşmasının ardından adliye binasından jandarmalar tarafından hızla araca bindirilerek, cezaevine gönderildi. İlk duruşmada Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet ekipleri adliye çevresinde önlem alırken, bu duruşmada önlem almaması dikkat çekti. Duruşmada O.A.'nın susma hakkını kullandığı belirtilirken, dinlenmesi için çağrılan iki tanığın da duruşmaya gelmediği gözlendi. O.A'nın İstanbul barosu avukatlarından Eşref Aydın da duruşmaya gelmezken, Trabzon Barosu avukatlarından Mahya Usta ise duruşmaya O.A.'nın babası Hikmet A. ve abisi A.A. ile birlikte geldi. Anne Necmiye A. ise duruşmaya babasından ayrı olarak geldi.

Mahkeme heyeti, dosyadaki eksiklerin giderilmesi tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 13 Temmuz 2006'ya erteledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Trabzon'daki Santa Maria (Kutsal Meryem) Katolik Kilisesi'nin İtalyan asıllı rahibi Andrea Santaro(61), 5 Şubat 2006'da kilisede uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmüş, güvenlik güçlerinin şehir merkezinde düzenlediği bir operasyonda, rahip Santaro'nun öldürülmesiyle ilgisi olduğu gerekçesiyle lise öğrencisi O.A. silahıyla birlikte gözaltına alınıp, emniyette üç gün süren soruşturmasının ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious