Rahim nakli gerçekleştirilecek

  • Giriş : 15.01.2007 / 00:00:00

İlk önce böbrek nakli gerçekleşti, daha sonra akciğer ve kalp nakilleri yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bazı doktorlar ellerin naklini de yapabiliyor. Son olarak ise Fransızlar, yüz naklini gerçekleştirdi. Şimdi ise doktorlar, Amerika'daki ilk rahim naklini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Amerikalı uzmanlar, bu yıl sonuna doğru ilk rahim naklini gerçekleştirmeye hazırlanırken, bu operasyon etik değerleri ve tıbbi açıdan doğru olmayacağını savunanlar tarafından eleştiriliyor.

Washington Post gazetesine göre Manhattan'da bir grup uzman, kanser hastası olmaktan, yaralandıktan veya diğer problemlerden dolayı anne olma şansını yitiren; ancak anne olmak isteyen bir grup kadın üzerindeki araştırmalarını hızlandırdı.

Uzmanlara başkanlık yapan New York Downtown Üniversitesi'nden Giuseppe Del Priore, "Çocuk sahibi olma isteğinin, birçok kadın için müthiş bir güdü olduğunu" söylüyor ve ekliyor: "Kadınlara bu temel tutkularını gerçekleştirmek için yardımcı olabiliriz."

Ancak Priore ve ekibini bu yılsonunda gerçekleştirmeyi planladıkları operasyon, bazı nakil ve doğum uzmanları ile olaya etik açıdan bakan sağlık uzmanları tarafından eleştiriliyor. Uzmanlar, bu operasyonun daha önce hayvanlar üzerinde denenip denenmediğini ve bu şekilde hamile kalacak olan kadınlar ve ceninleri için risk taşıyıp taşımadığını sorguluyor.

Hastings Sağlık Merkezi'nden Thomas H. Murray, gazeteye açıklamasında bu operasyonun hem sağlık hem de etik açısından soruları beraberinde getireceğini savunuyor.

Rahim nakil operasyonu, sağlık açısından iki önemli gelişmeye işaret ediyor. Birincisi nakil operasyonları ikincisi ise tıbbın yeniden üretimi araştıran dalı.

Chicago'daki Kent Hukuk Üniversitesi'nden Lori B. Andrews de "Bu operasyon, zaten hakkında etik tartışmaların oldukça yoğun yapıldı iki alanın uyumu. Bu her iki alan için de en kötüsünü temsil ediyor" diyor.

Bazı uzmanlar ise bu operasyonun, ABD'de ve dünyanın diğer kesimlerinde çocuk sahibi olma, kürtaj ve taşıyıcı annelik gibi konularda değişikliklere yol açacağını belirtiyor.

Yeshiva Üniversitesi'nden Adrienne Asch ise "Bilim, tıp ve toplumun, bu dokuz aylık süreç konusuna bu kadar önem vermesi gerektiği konusunda ikna olmadım. Neden hamilelik, anne-baba olmanın olmazsa olmazı olarak görülüyor. Asıl anne-babalık, çocuk doğduktan sonradır ve bu başkasının evinde bile olabilir" şeklinde konuşuyor.

Ancak Del Priore ve ekibi, ameliyatın ancak uzmanlar tarafından dikkatli bir şekilde incelendikten sonra gerçekleştirileceğini belirterek operasyonu savunuyor. Milyonlarca kadının çeşitli birçok sebepten dolayı anne olamadıklarını belirten ekip, bu ameliyatı olmak isteyen kadınların iyice inceleneceklerini ve riskleri ile alternatifleri ciddi şekilde düşünmelerinin sağlanacağını söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious