Rahip, kilisede zorla çocuk alıkoymaktan mahkum oldu

Rahip, kilisede zorla çocuk alıkoymaktan mahkum oldu.10284
  • Giriş : 22.01.2008 / 15:15:00

İzmir 27. Asliye Ceza Mahkemesi, 9 yaşındaki çocuğu zorla kilisede alıkoyduğu gerekçesiyle Alsancak Saint Rosaize Katolik Kilisesi rahibi Piere Ronco'yu 75 tam gün adli para cezasına çarptırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rahibin mahkum olmasına sebep olan olay, 2006 yılının Aralık ayında meydana geldi. 9 yaşındaki Onuralp Akın, okuldan çıktıktan sonra avukat olan babası Yusuf Akın'ın Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bulunan bürosuna gitti. Onuralp, babasından izin alarak büronun karşısındaki parkta oynamaya başladı. Anne Figen, bir süre sonra parka geldiğinde oğlunu bulamadı. Bağırarak seslenince kilisenin hizmetlisi, çocuğun kilisede olduğunu söyledi. Onuralp Akın, içeriden getirilerek anneye teslim edildi. Avukat olan baba Yusuf Akın, oğlunun zorla kilisede tutulduğunu belirterek polisi aradı. Polis ekibi, kilisede rahip Piere Ronco'yu gözaltına aldı. Piere Ronco, kilisenin camlarına taş attığı için çocuğu kiliseye aldıklarını ifade etti. Olayın polise intikal etmesinden sonra açılan davanın son duruşması bugün yapıldı. Mahkeme heyeti, sanık Piero Ronco'yu TCK'nın 86/2 maddesine göre günlüğü 20 YTL'den 75 tam gün adli para cezasına çarptırdı. Ronco'nun para cezası toplamda bin 500 YTL olarak hesaplandı. Ronco'nun ayrıca Figen Engin ve Onuralp Akın isimli mağdurların avukatları için de 500'er YTL vekalet ücreti ödenmesini hükme bağlandı.

Türk Ceza Kanunu'nun 86/25 maddesi şöyle: Kasten yaralama suçunun beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenmesi hâlinde, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious