Rahip dini sebeple bıçaklanmadı!

  • Giriş : 04.07.2006 / 00:00:00

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar, İtalyan Katolik Kilisesi Papazı Pierre Francaisse Rena Brunissen'in bıçaklanmasının dinsel bir sebebe dayanmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bazı iç ve dış basın organlarında yansıtıldığı gibi olayın dinsel içerikten kaynaklanmadığını belirten Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Gökçınar, "Bu birbirini tanıyan her iki insan arasında olabilecek, örneklerinde bolca rastlanan bir olay. Burada iki taraftan birisinin bir başka dinden olması hiçbir şeyi değiştirmez. Samsun'da da Hıristiyanlara karşı daha önceden işlenmiş bir suç dosyası elimizde yok. Bu sebeple Samsun'da da Hıristiyanlara karşı bir baskının olduğunu söylemek gerçeği çarpıtmak olur." dedi.

Olayı yapan Atilla Nuran'ın yapılan araştırma sonucunda akıl hastası olduğunun belirlendiğini ifade eden Gökçınar, "Fransız uyruklu Pierre Brunissen'in bıçaklanması olayıyla ilgili yürüttüğümüz soruşturma tamamlanmak üzere. Ceza Muhakemeleri Kanunu gereği şüpheli akıl hastası olduğundan Samsun Ruh Sağlığı ve Hastanesi'nde gönderildi. Söz konusu hastane de, gerçekleştirdiği eylemle ilgili cezalandırılıp cezalandırılmayacağı konusunda akıl hastalığını tespit amacıyla gözlem altına almaya dahi gerek duymadı. Çünkü akıl hastası olduğu hastanenin kayıtlarında mevcut." diye konuştu .

Mağdur Pierre Francaisse Rena Brunissen'in şüpheli kişi ile bir dostluk ve beşeri ilişki içinde olduğunu hatırlatan Ahmet Gökçınar, "Aralarında alışveriş olduğu ve çoktandır görüştükleri belirlendi. Bu anlamda meydana gelen olayın iki insanın ilişkilerinden kaynaklanan bir eylemdir. Tekrar tekrar altını çizerek söylemek istiyorum. Olayın dinsel bir amaçtan değil, aralarında alacak-borç meselesi yüzünden çıkan anlaşmazlıktan kaynaklanmıştır. Şüpheli kendisindeki mevcut akıl hastalığı ve içinde bulunduğu ruh hali dolayısıyla eylemi gerçekleştirmiştir. Bu konuda kamuoyunda yapılan spekülasyonların tamamı yanlıştır." dedi

Türkiye Cumhuriyeti Devleti toprakları üzerinde yaşayan, uyruğu ve dini inancı ne olursa olsun tüm insanlar Türkiye Cumhuriyeti kanunları teminatı altında olduğunu aktaran Gökçınar, "Daha öncesinde Samsun'da Hıristiyanlara ve Hıristiyanlığa karşı bilinçli bir şey yok. Burada eylem kişisel ilişkilerden kaynaklanan bir olaydır. Burada taraflardan birisinin bir başka inançtan olması durumu farklılaştırmıyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious