Rahip katiline 'abi' sorgusu

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Rahip katili O.A.'ya Dink suikasti zanlıları soruldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Trabzon Cumhuriyet Savcısı Fatih Genç, Hrant Dink ile rahip Andrea Santoro cinayetleri arasında bağlantı olup olmadığını belirlemek için, Santoro'nun katili 16 yaşındaki O.A.'yı cezaevinde iki kez ziyaret ederek, azmettirici olup olmadığını sordu.

O.A. ise, Türk Ceza Kanunu'nun "etkin pişmanlık" hükmünü düzenleyen 168. maddesini de hatırlatan Genç'e, kendisini kimsenin azmettirmediğini söyledi.
Trabzon'daki Santa Maria Kilisesi'nin İtalyan rahibi Andrea Santoro'nun 5 Şubat 2006'da öldürülmesine ilişkin soruşturmayı yürüten Genç, Dink suikastından sonra, Trabzon'da gözaltına alınan Yasin Hayal ve diğer iki zanlıyla birlikte İstanbul'a gitti. Burada Dink soruşturmasını yürüten savcılarla toplantı yapan Genç, daha sonra Trabzon'a döndü.

Dink suikastına karışan tüm zanlıların, Santoro cinayetiyle bağlantılı olup olmadıklarına dair kapsamlı bir soruşturma başlatan Genç, zanlıların daha önce Santa Maria Kilisesi'ne gidip gitmediklerini araştırdı. Bu çalışmaya, emniyet ve jandarmanın yanı sıra MİT de katıldı. Aynı zamanda Cezaevi Savcısı olan Genç, Santoro'nun katili O.A.'yı da Trabzon Bahçecik Cezaevi'nde iki kez ziyaret etti.

'Hiçbirini tanımıyorum'
Genç görüşmede, 18 yıl 10 ay 20 gün hapis cezası alan O.A.'ya Türk Ceza Kanunu'nun "etkin pişmanlık" hükmünü düzenleyen 168. maddesini hatırlattı. Madde, failin pişmanlık duyup azmettirenin adını açıklaması durumunda cezasının 3'te birden 3'te ikiye kadar indirimini öngörüyor.

Ancak görüşmelerde O.A.'nın, Dink suikastine adı karışan zanlıları tanımadığını ve bu kişilerle ilgisinin bulunmadığını söylediği öğrenildi.

O.A.'nın, mahkemedeki ifadelerini tekrarlayarak, rahip cinayetini tek başına tasarladığını ve kendisini hiç kimsenin azmettirmediğini ifade ettiği belirtildi. Dink cinayetinin ardından Santoro'nun öldürülmesi yeniden gündeme gelmişti. Bu olayda sadece tetikçiyle yetinildiği, olayın arkasındaki kişilere ulaşılamadığı öne sürülmüştü. Bu cinayette de Hrant Dink cinayetinde olduğu gibi "azmettirici abi" olabileceği iddia edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious